siena rullis
Foto: LETA
Lai būtiski samazinātu darbaspēka nodokļu slogu, augļu, ogu un dārzeņu, tostarp kartupeļu audzētāji var darbiniekiem piemērot īpašo sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokļa režīmu, informēja Zemkopības ministrijā (ZM).

Saskaņā ar likumu "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" atviegloto nodokļa režīmu var izmantot tāds darba devējs, kurš īpašumā, pastāvīgā lietošanā vai nomā esošu lauksaimniecības zemi izmanto augļkoku, ogulāju vai dārzeņu audzēšanai un kārtējā gadā to ir pieteicis vienotajam platības maksājumam.

Kā norāda ZM, šo nodokļa režīmu var piemērot sezonas laukstrādniekam, kas tiek nodarbināts no 1. aprīļa līdz 30. novembrim un strādā sezonas darbos – augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējā vai stādīšanā, sējumu un stādījumu kopšanā, ražas novākšanā, augļu, ogu un dārzeņu šķirošanā.

Maksimālais nodarbināšanas termiņš, kurā var piemērot īpašo ienākuma nodokļa režīmu, nevar pārsniegt 65 nostrādātās dienas laikā no 1. aprīļa līdz 30. novembrim, un sezonas laukstrādnieka maksimālie ienākumi nevar pārsniegt 3000 eiro. Ja kāds no šiem ierobežojumiem tiek pārsniegts, ar sezonas laukstrādnieku var slēgt darba līgumu un darbaspēka nodokļus maksāt vispārējā kārtībā.

Piedāvājam aplūkot ZM sagatavoto informāciju par sezonas laukstrādnieka ienākuma nodokli:

Sezonas laukstrādnieka ienākuma nodoklis ir 15% no laukstrādnieka nopelnītā atalgojuma, bet ne mazāk kā 70 eirocenti par katru nostrādāto dienu. Kā skaidro ZM, sezonas laukstrādnieks kļūst sociāli apdrošināts pensijai, ja pie viena vai vairākiem darba devējiem nopelnītais ienākums mēnesī pārsniedz 70 eiro.

Lauksaimniekam, kurš nodarbina sezonas laukstrādniekus, ziņojums par nodarbinātajām personām, viņu ienākumiem un aprēķināto ienākuma nodokli Valsts ieņēmumu dienestā (VID) jāsniedz reizi mēnesī.

Tāpat lauksaimniekam, kurš nodarbina sezonas laukstrādniekus, jāizmanto Lauku atbalsta dienesta (LAD) informācijas sistēma, tajā reģistrējot sezonas laukstrādniekus, ienākumu gūšanas dienu, noslēgto līgumu formu un sezonas laukstrādniekiem aprēķināto atlīdzību par darbu. LAD informācijas sistēma automātiski aprēķina sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli. Nākamajā dienā pēc nodarbināšanas mēneša pēdējās dienas LAD informācijas sistēma ļauj darba devējiem iegūt visus mēneša laikā LAD informācijas sistēmā ievadītos datus un aprēķināto nodokļa apmēru apkopotā veidā iesniegšanai VID.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!