Korporatīvo darījumu vidējais apmaksas termiņš Latvijā ir 20 dienas, salīdzinājumā ar 32 dienām pārējās Eiropas valstīs. Vidējais termiņš, kādā uzņēmumi veic norēķinus Latvijā, ir 18 dienas. Keviešena portālam "Delfi" atklāj, ka pētījuma ietvaros aptaujātie 9 607 uzņēmumi Eiropā atzina, ka rēķinu apmaksas termiņi joprojām mēdz pārsniegt Eiropas Savienības direktīvā noteikto 30 dienu skaitu. Korporatīvo darījumu vidējais apmaksas termiņš Eiropā ir 34 dienas, salīdzinājumā ar 37 dienām 2017. gadā. Neraugoties uz to, ka direktīva ir piemērojama visiem uzņēmumiem, valsts iestādes maksājumus joprojām veic vidēji 40 dienu laikā. Kā vienu no galvenajiem kavēto maksājumu iemesliem uzņēmumi min debitoru finansiālās grūtības – 69% uzņēmumi Igaunijā, 68% Latvijā un 72% Lietuvā, skaidro Bērzupa.
"Jau pāris gadus Latvijas uzņēmumi ierindojas starp tiem, kuri piemēro vienus no īsākajiem rēķinu apmaksas termiņiem Eiropā. Lai gan pēdējā gada laikā vairāk nekā pusei jeb 55% uzņēmumu ir nācies akceptēt garākus apmaksas termiņus, tikai 1% no aptaujātajiem uzņēmumiem Latvijā uzskata, ka debitoru risks pieaugs turpmākajos 12 mēnešos," informē "Intrum" vadītāja Baltijas valstīs Ilva Valeika. Viņa papildina, ka citviet Eiropā līdzīgi domā 12% uzņēmumu. Kopumā Latvijā un Eiropā, kā skaidro Valeika, samazinās uzņēmumu kredītzaudējumu apmērs, kas liecina par stabilu ekonomikas attīstību."Pastāvot zemām procentu likmēm, mazinās arī ieinteresētība kavēt maksājumus ar mērķi mazināt apgrozāmo līdzekļu izmaksas uz partneru rēķina. Ja šie apstākļi saglabāsies, ko gandrīz droši var teikt par procentu likmēm eiro valūtā, sagaidāms, ka aizdevumu zaudējumi turpinās sarukt un maksājumu termiņi samazināsies," uzsver "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.
Viņš atklāj, ka maksājumu termiņu mazināšanās ir vēlama, lai ekonomikas lejupslīdes gadījumā uzņēmumi un ekonomika būtu daudz noturīgāka un varētu elastīgāk pielāgoties pārmaiņām. Uzņēmumiem jāapzinās, ka eirozonas ekonomiskās politikas veidotājiem būtu ierobežotas iespējas stimulēt izaugsmi, ja tā tuvākajā laikā atkal pavājinātos.
Pētījuma dati arī atklāj, ka uzņēmumi Igaunijā 1,66% no kopējiem gada ieņēmumiem pēdējo 12 mēnešu laikā ir norakstījuši parādu dēļ. Lietuvā tie ir 1,42%, bet Latvijā – 1,35%. Uzņēmumi citviet Eiropā vidēji 1,7% no kopējiem gada ieņēmumiem ir norakstījuši parādu dēļ pēdējo 12 mēnešu laikā. Salīdzinot ar 2017. gadu, samazinājums ir par 2,14%, savukārt ar 2016. gadu – par 2,44%, portālam "Delfi" skaidro Bērzupa.