Delfi foto misc. - 63226
Foto: Privātais arhīvs
Desmit metrus jūras dziļumā un četrus kilometrus no krasta Pāvilostā atrodas eksperimentāla gliemeņu audzēšanas ferma. Tā ir tikai viena no kopumā sešām fermām, kas pārbauda, kā gliemeņu audzēšana ietekmē jūras ūdens kvalitāti, tādējādi cīnoties pret Baltijas jūras eitrofikāciju jeb pārmērīgu ūdensaugu savairošanos.

Eksperiments tika uzsākts 2016. gadā. Tā ietvaros piecas valstis – Latvija, Igaunija, Zviedrija, Vācija un Dānija, kopā sešās gliemeņu audzēšanas fermās (Zviedrijā ir divas fermas), izmantojot atšķirīgas tehnoloģijas, eksperimentāli audzē gliemenes. Latvijas ferma atrodas Pāvilostā, un to uzrauga Kurzemes plānošanas reģions, kā arī Latvijas Hidroekoloģijas institūts. Darbs noslēgsies 2019. gada maijā, taču jau tagad esot skaidrs, ka gliemenes jūrā izaudzēt ir iespējams, bet paliek jautājums – ko ar tām iesākt.

Tiek pētīta Ziemeļu ēdamgliemene, kas Baltijas jūrā dzīvo dabīgos apstākļos. "Mēs tikai ieliekam mākslīgu substrātu, šajā gadījumā gliemeņu fermas, kas pamatā ir virves, pie kurām piestiprinās gliemeņu kāpuri un aug savu dabisko augšanas procesu," stāsta projekta pārstāve Latvijā Ligita Kokaine. Audzēšanas cikls ir 2-2,5 gadi, un tad viņas novāc – ar speciālu aprīkojumu nokratot no virvēm un iegūstot gliemeni.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!