Delfi foto misc. - 63373
Foto: RIA Novosti/Scanpix
2017. gadā ievāktajos gliemeņu paraugos no 24 Latvijas ūdenstilpnēm paralēli citām kaitīgām vielām ir atrasts arī ibuprofēns, ziņo Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā (LVĢMC). Viens no pētījuma līdzautoriem, Iekšzemes ūdeņu nodaļas vadītājs Jānis Šīre skaidro: vēl nav izpētīts, kādu kaitējumu tas rada dzīvajiem organismiem, taču skaidrs ir viens – pašreizējā attīrīšanas iekārtu sistēma nedarbojas.

Vielu pētījumi dzīvajos organismos Latvijā tiek pētīti tikai no 2014. gada. LVĢMC vajadzībām tiek pētītas konkrētas vielas: zivīs tās ir deviņas – sākot no smagajiem metāliem, līdz pat dioksīniem, savukārt gliemjos centrs monitorē divas vielas – benzapirēnu (sastopams degšanas produktos) un fluorantēnu (pesticīds).

"Papildus šīm vielām doktorante no zinātniskā institūta "Bior" sava darba ietvaros noteica vēl trīs citas," stāsta Šīre. Perfluorētos savienojumus var sastapt teflona sastāvā, bet polibromētos difenilēterus – plastmasā un sadzīves tehnikā. Pētnieks skaidro, ka abas šīs grupas raksturo ilgnoturība – piemēram, polibrominētos difenilēterus ir aizliegts izmantot, taču tie vidē ir konstatēti, jo to dzīves cikls ir mērāms pat simtgadēm. "Latvijā šīs vielas neražo, lai varētu teikt, ka tās caur notekūdeņiem nonāk vidē. Taču tie ir konstatēti – tas nozīmē, ka tie nāk no mājsaimniecībām," skaidro Šīre.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!