Administratīvā apgabaltiesa 25. janvārī noraidījusi SIA "Baltstor" un SIA "Lenoka" pieteikumu par Konkurences padomes (KP) 2018. gada 9. marta lēmuma atcelšanu un atzinusi, ka KP pamatoti konstatējusi abu uzņēmumu darbībās Negodīgas mazumtirdzniecības prakses aizlieguma likuma (NMPAL) pārkāpumu, portāls "Delfi" uzzināja KP.
Administratīvās apgabaltiesas pārstāvis Sandis Zellis portālam "Delfi" norādīja, ka spriedums ir pārsūdzams mēneša laikā.
Portāls "Delfi" jau ziņojis, ka KP pērn pieņēma lēmumu sodīt veikalu ''Mego'' un ''Vesko'' preču zīmolu pārvaldītāju SIA "Baltstor" un tā mazumtirdzniecības kooperācijā ietilpstošo partneri SIA "Lenoka" par netaisnīgu un nepamatotu sankciju piemērošanu preču piegādātājiem. Šis bija pirmais lēmumus, ar kuru KP konstatēja NMPAL pārkāpumu. Par NMPAL normu pārkāpumu KP piemēroja "Baltstor" naudas sodu 13 533 eiro un "Lenoka" 60 487 eiro apmērā.
Saskaņā ar KP sniegto informāciju, tiesa spriedumā norādījusi, ka lietas pieteicējiem – "Baltstor" un "Lenoka" – nešaubīgi ir iepirkuma vara pār piegādātājiem, līdz ar to nav attaisnojama netaisnīgu un nesamērīgu sankciju piemērošana par darījuma partnera pieļauto pārkāpumu, tostarp par līgumsaistību neizpildi.
"Piegādātāji "baiļu faktora" ietekmē, proti, baidoties pazaudēt būtisku savu preču noieta kanālu, var arī neiebilst pret mazumtirgotāju uzspiestajiem noteikumiem, tostarp līgumsodu piemērošanu. Tomēr tas vien, ka piegādātāji neiebilst pret līdzpieteicēju īstenotajām darbībām pret viņiem, nenozīmē, ka līdzpieteicēju rīcība ir taisnīga un pamatota," apgabaltiesas spriedumu paziņojumā medijiem citē KP.
Spriedums neliedz mazumtirgotājiem savstarpējās attiecībās ar piegādātājiem aizsargāt arī savas intereses, tajā pašā laikā līgumu noteikumiem, tostarp līgumsodiem jābūt pamatotiem, taisnīgiem un samērīgi noteiktiem ar pieļauto pārkāpumu. Šajā gadījumā abi uzņēmumi par neprecīzām cenām pavadzīmēs un nepilnīgu preču pasūtījumu izpildi piegādātājiem piemēroja sankcijas, kas veidoja pat vairāk nekā 400% no pamatparāda summas.
Tiesa atzinusi, ka līguma noteikumi, kas nav faktiski izpildāmi, kas nav iepriekš skaidri definēti un kas var tikt vienpusēji interpretēti un piemēroti atkarībā no konkrētajiem apstākļiem, un kas katrā konkrētā gadījumā prasa otras līgumslēdzējas puses aktīvu iesaistīšanos, piemēram, ar iebildumu izteikšanu, nav uzskatāmi par samērīgiem un atbilstīgiem godīgai darījumu praksei.
Kā atgādina KP, NMPAL stājās spēkā 2016. gada 1. janvārī, un tā mērķis ir ierobežot mazumtirgotāju iepirkuma varas izmantošanu pret piegādātājiem, lai līdzsvarotu piegādātāju un mazumtirgotāju intereses mazumtirdzniecībā.