VARAM novadu reforma
Foto: LETA

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) prezentējusi Administratīvi teritoriālās reformas turpinājumu, kas paredz pašvaldību skaitu no 119 novadiem samazināt līdz 35. Uzņēmēji vērtē, ka būtiski Latvijas ekonomiku šīs reformas neietekmēs, tomēr būs jūtamas pārmaiņas atsevišķās nozarēs un biznesa jomās. Vienlaikus uzņēmēju vidū šobrīd ir sajūta, ka reformu ieviešanas plāns ir ļoti ambiciozs un būtu vairāk laika jāvelta komunikācijai ar uzņēmējiem un iedzīvotājiem.

Latvijas kopējo ekonomiku pašvaldību skaitu samazināšana, visticamāk, būtiski neietekmēs, vērtē ekonomisti. Tomēr "Swedbank" valsts un pašvaldību klientu apkalpošanas nodaļas vadītāja Ilze Kukute norāda, ka ietekme būtu labāki attālinātie pakalpojumi un efektīvāka pārvalde. Uzņēmējdarbības veidošanai ir nepieciešami valsts un pašvaldību sniegtie pakalpojumi. Līdz ar to uzņēmējiem noteikti ir svarīgi, lai būtu pieejami Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Uzņēmumu reģistra pakalpojumi, lai būtu iespēja izmantot e-parakstu un e-ID. Tāpat ir svarīgi, cik labs ir interneta pārklājums un kāda ir sakaru nepārtrauktība uzņēmējdarbības veikšanai, kā arī cik izmaksā komerciālie pakalpojumi.

"Novadu reforma primāri ir par to, kā ērtāk, efektīvāk un racionālāk nodrošināt pašvaldībām deleģēto funkciju realizēšanu un to pakalpojumu pieejamību iedzīvotājiem. Iedzīvotāju skaits Latvijā samazinās un vienlaikus valsts budžetā ir daudz objektīvu vajadzību, tādēļ pašvaldību skaita samazināšana varētu uzlabot pārvaldes izmaksu efektivitāti, piemēram, samazinot dublējošās administrācija funkcijas un optimizējot skolu tīklu," norāda "Citadele" bankas ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!