2019. gada maijā Latvijas ārējās tirdzniecības apgrozījums veidoja 2,5 miljardus eiro, kas faktiskajās cenās bija par 3,5% vairāk nekā pirms gada, tai skaitā preču eksporta vērtība samazinājās par 2,6%, savukārt importa vērtība pieauga par 8,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Ekonomisti vērtē, ka eksporta samazinājumu galvenokārt ietekmēja būtisks mehānismu un mehānisko ierīču reeksporta samazinājums. Tikmēr Latvijā ražoto preču eksports joprojām uzrādīja pieaugumu.
Finanšu ministrija norāda, ka, lai arī Latvijas rūpnieki turpina audzēt eksporta apgrozījumu, fiksētais kāpums maijā ir zemākais kopš 2017. gada vidus, un pieauguma temps kopumā mazinās jau ceturto mēnesi pēc kārtas. Tas norāda uz ārējā pieprasījuma mazināšanos un apstiprina jau iepriekš izteiktas bāžas par to, ka eksporta izaugsme šogad būs ievērojami zemāka nekā pērn.
"Ņemot vērā globālās ekonomikas un eksporta konjunktūras vājumu, arī uz būtisku Latvijas eksporta izaugsmi šogad cerēt nevar, un eksports šogad uzrādīs minimālu kāpumu aptuveni 2% apmērā. Tas, ka situāciju pārlieku dramatizēt nevajadzētu, signalizē Latvijas apstrādes rūpniecības uzņēmumu skatījums uz eksporta pasūtījumiem turpmākajiem trim mēnešiem. Pēc lejupslīdes pirmajos gada mēnešos jūnijā tas ir atgriezies pērnā gada līmenī," teic "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis. Taču kopējo eksporta apjomu izmaiņas koriģēs starptautiskās tirdzniecības plūsmas un attiecīgi reeksports.