Foto: Publicitātes foto
"Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) turpinās izsolīt nomas tiesības vēsturiskā Tetera nama jeb Stūra mājas ilgtermiņa nomai uz 30 gadiem. Jau tuvākajā laikā plānots izziņot atkārtotu izsoli, portālu "Delfi" informēja VNĪ.

VNĪ iepriekš izsludinātās izsoles pieteikšanās laikā ēku apskatīja vairāki pretendenti, taču līdz publiski noteiktajam termiņam, 31. jūlija dienas beigām, pretendentu pieteikumi nav saņemti, tādēļ VNĪ pārskatīs izsoles nosacījumus un drīzumā rīkos atkārtotu izsoli. Detalizēta informācija un atkārtotās izsoles nosacījumi drīzumā tiks publicēti VNĪ mājas lapā.

"VNĪ veica uz aktīvu iznomāšanas kampaņu balstītu jaunu klientu piesaisti un tirgus dalībnieku apzināšanu, tajā skaitā piesaistot nekustamā īpašuma brokerus. Lai arī nomas tiesību izsolē oficiālu pieteikumu noteiktajā termiņā nav, interese par šo īpašumu ir, tādēļ turpinām darbu ar ieinteresētajiem tirgus dalībniekiem. Lielākā interese par šo ēku tika novērota tieši viesnīcas biznesa attīstītājiem. Pretendenti ir iepazinušies ar ēkas tehnisko stāvokli un papildus nosacījumu, ka ēkas daļa tiek saglabāta muzejam. Šobrīd redzam, ka potenciālajiem interesentiem grūtības sagādā, pirmkārt, ēkas sadalījums ar publisko nomnieku, kā arī nepietiekošs laiks lēmuma saskaņošanai ar potenciāliem finansētājiem. Izziņojot atkārtotu izsoli, meklējam iespējas nodrošināt konkurētspējīgākus nosacījumus atbilstoši likumam," norāda VNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna.

Nelielu daļu – nepilnus septiņus simtus kvadrātmetru ēkas platības – aizņem ekspozīcija par čekas vēsturi Latvijā ēkas pagraba stāvā un pirmajā stāvā, ko izmanto muzejs. Cienot vēstures liecības, taču vienlaikus raugoties nākotnē, izsolē plānots iznomāt pārējās telpas septiņu stāvu neoklasicisma nama lielākajā – teju astoņu tūkstošu kvadrātmetru plašajā daļā, skaidro VNĪ.

Tetera nams ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs" daļa, UNESCO Pasaules kultūras mantojuma objekta "Rīgas vēsturiskais centrs" daļa un vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis.

Tā kā īpašums nav nepieciešams valsts funkciju nodrošināšanai, izsole paredz iespēju šo vēsturisko ēku uz tuvākajiem 30 gadiem nodot privātā nomnieka rokās, saglabājot to valsts īpašumā. Saskaņā ar publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu, ja Ministru kabineta noteikumos nav paredzēts citādi, nekustamā īpašuma nomas līgumu drīkst slēgt uz laiku, kas nav ilgāks par 30 gadiem.

Arhitekta Aleksandra Vanaga projektētā ēka, Tetera nams, atspoguļo neoklasicisma stilistiku, un tā kopējais mākslinieciskais tēls iekļaujas jūgendstila formu estētikā. Nams durvis vēra 1912. gadā kā īres un tirgotāju nams ar veikaliem un galerijām. Tajā atradās Ķeizariskās krievu Mūzikas sabiedrības mūzikas skola, bibliotēka un grāmatu veikals, saldumu un augļu, piena produktu, puķu veikali, Tautas labklājības ministrijas aptieka. 20. gadsimta 20. un 30. gados daļu no nama izmantoja Iekšlietu ministrija.

Namā dažādos laika periodos atradusies sabiedrisko lietu ministrija, Valsts statistiskā pārvalde, Mežu departaments, krājaizdevu kases. Tā ir bijusi mājvieta Latvijas Pretalkohola biedrībai, dažādām laikrakstu redakcijām, vēlāk arī Izglītības un kultūras ģenerāldirektorātam, Mākslas un sabiedrisko lietu departamentam, Baznīcu un konfesiju departamentam un citām iestādēm.

1940. un 1941. gadā, kā arī laikā no 1944. līdz 1991. gadam namu aizņēma Iekšlietu tautas komisariāts, vēlāk Valsts drošības komiteja jeb čeka. Deviņdesmito gadu sākumā pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas ēku sāk izmantot Valsts policija, kas tur atradās līdz 2008. gada jūlija vidum.

Kopš 2015. gada sākuma daļā ēkas atrodas Okupācijas muzeja ekspozīcija par čekas vēsturi Latvijā un namam ir piešķirts valsts nozīmes vēstures notikuma "Komunistiskā režīma represīvo iestāžu darbības vieta – "Stūra māja" statuss.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!