2019. gada septembrī, salīdzinot ar 2018. gada septembri, rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 7,3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati. To ietekmēja ražošanas apjoma kāpums elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 27,8% (palielinājās elektroenerģijas ražošana hidroelektrostacijās un koģenerācijas stacijās, kā arī gāzes piegāde patērētājiem) un apstrādes rūpniecībā – par 3,1%. Savukārt ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē produkcijas apjoms samazinājās par 15,5%. Ekonomistu vērtējumā uz pasaules un Eiropas fona Latvijas rūpniecība šobrīd izskatās labi, tomēr nākamie 6-12 mēneši būs gana izaicinoši.
"Šis negaidīti spēcīgais kāpums septembrī pamatā gan noticis dēļ laika apstākļu izraisītām svārstībām enerģētikā un apstrādes rūpniecībā, līdzīgi kā iepriekšējos mēnešos, turpinājās mērens pieaugums. Līdz ar sausuma perioda beigām ražošanas apjomi Latvijas enerģētikā sāk atgriezties normālos līmeņos, un septembrī salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu enerģētikas izlaide Latvijā augusi par 27,8%. Divciparu pieaugums enerģētikā, visticamāk, turpināsies līdz nākamā gada pavasarim. Tikmēr apstrādes rūpniecībā ražošanas apjomi septembrī palielinājās par 3,1%, savukārt gada pirmajos deviņos mēnešos kopumā apstrādes rūpniecība Latvijā ir augusi par 2,7%, kas ir ļoti tuvu prognozētajam," norāda bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.
Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta analītiķis Edmunds Gergelevičs atzīmē, ka lielāko pozitīvo ieguldījumu apstrādes rūpniecībā septembrī gada griezumā, pēc neizlīdzinātiem datiem, veidoja gatavo metālizstrādājumu ražošana (pieaugums par 22%). Jāatzīmē, ka šajā nozarē šogad vērojama stabila un strauja izaugsme. Tāpat būtiski pieauga kokrūpniecības (+4,7%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu (+26%) un elektrisko iekārtu ražošanas apjomi (+22%).