1. janvārī darbību uzsācis vienotais dabasgāzes tirgus, kurā apvienojas gāzes pārvades sistēmu operatori Somijā, Latvijā un Igaunijā. Lielākie tirgus ieguvēji būs uzņēmēji, jo tiks atcelti maksājumi par vienotās ieejas tarifu zonas valstu robežu šķērsošanu, ir noteikti vienoti pārvades tarifi, kā arī tiks veicināta tirgus konkurence un iezīmēts ceļš virzībai uz Eiropas Savienības vienotā gāzes tirgus izveidi, norāda vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas sistēmas operators AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus").
Lai vienotais dabasgāzes tirgus uzsāktu darbību 1. janvārī, visas trīs valstis ir strādājušas vairākus gadus un veikušas nepieciešamos priekšdarbus, tajos iesaistoties operatoriem, atbildīgajām ministrijām un regulatoriem. Sākotnēji vienotā ieejas tarifu zona sastāvēs no divām balansēšanas zonām: Latvijas–Igaunijas un Somijas. No 1. janvāra darbojas Latvijas – Igaunijas balansēšanas zona, pakāpeniski tai pievienojoties arī Somijai.
"Vienotā tirgus darbības uzsākšana iezīmē būtisku pagriezienu enerģētikas nozarei, apliecinot, ka vairākas valstis spēj sadarboties, lai kopīgiem spēkiem stiprinātu valstu enerģētisko neatkarību un strādātu pie efektīvākas infrastruktūras izmantošanas starpvalstu mērogā. Latvijai tas nozīmē arī efektīvāku Inčukalna pazemes gāzes krātuves izmantošanu un pieejamību plašākā mērogā. Turklāt decembrī atklātais Igaunijas–Somijas starpvalstu dabasgāzes savienojums "Balticconnector", kas iekļausies vienotajā tirgū, izbeigs Somijas izolāciju un tādējādi ļaus mums piegādāt dabasgāzi Somijas tirgum, kur industriālie klienti to patērē ražošanas vajadzībām," teic "Conexus" valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne.
Operators norāda, ka vienotie pārvades tarifi un iekšējo komerciālo robežu atcelšana tirgotājiem būtiski atvieglos administratīvo slogu, kā arī ir izveidota caurskatāma un vienkārša tarifu sistēma, kas ilgtermiņā pozitīvi atsauksies uz dabasgāzes infrastruktūras izmantošanu. Ienākumi, kas tiks gūti uz ārējām vienotā tirgus zonas ārējām robežām, tiks sadalīti starp trīs valstīm, kas apliecina visu vienotā tirgus dalībvalstu kopīgo mērķi stiprināt enerģētisko drošību reģionā.
No 1. novembra savu darbību ir uzsākusi arī Latvijas un Igaunijas vienotā IT platforma, kura tirgotājiem vienotajā Latvijas-Igaunijas balansēšanas zonā nodrošina jaudu rezervēšanu, nominēšanu un citu pakalpojumu saņemšanu.