Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēdē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāvji informēja par siltumnīcefekta gāzu (SEG) emisiju samazināšanas iespējām 2021.-2030. gadam Nacionālā enerģētikas un klimata plāna kontekstā (NEKP)*, lai līdz 2030.gadam Latvija sasniegtu SEG emisiju samazinājumu ne-ETS sektorā par 6%, informē VARAM.
VARAM ir atbildīga par dekarbonizācijas sadaļas izstrādi NEKP ietvaros, kas ir svarīgs elements, lai Latvija līdz 2050. gadam sasniegtu klimatneitralitāti**. Lai to sasniegtu nepieciešams samazināt radītās SEG emisijas un virzīties uz oglekļa mazietilpīgu ikdienu. Ir sagatavotas rīcībpolitikas un pasākumi, kā Latvija var sasniegt SEG emisiju samazinājumu ne-ETS nozaru griezumā jeb SEG emisijās, kas nav aptvertas ar Eiropas Savienības (ES) emisiju tirdzniecības sistēmu (ETS). Katrai ES valstij tiks noteikti individuāli ikgadēji sasniedzamie SEG emisijas samazinājumi. Latvijai ir noteikts mērķis samazināt ne-ETS par 6% līdz 2030. gadam salīdzinājumā ar 2005. gadu.
VARAM norāda, ka galvenie SEG emisiju samazinošie pasākumi enerģētikas sektorā ir ēku energoefektivitātes pasākumu īstenošana valsts ēkās, dzīvojamās ēkās un pašvaldību publiskajās ēkās, kā arī ne-emisiju tehnoloģiju izmantošanas veicināšana elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanā. Savukārt transporta sektorā kā vieni no efektīvākajiem SEG emisiju samazināšanas pasākumiem ir atjaunojamo energoresursu palielinājums autotransportā, elektrifikācija un pāreja uz jaunāku autoparku.