Ekonomisti par 6,3% bezdarbu pērn: darbaspēks kļūst par arvien 'retāku' ražošanas resursu
Foto: Publicitātes attēli
Salīdzinot ar 2018. gadu, pērn bezdarbnieku skaits ir samazinājies par 11,5 tūkstošiem jeb 15,8%. Bezdarba līmenis Latvijā bija 6,3%, kas ir par 1,1 procentpunktu zemāks nekā 2018. gadā. Ekonomistu ieskatā situācijā, kad darbaspēks kļūst par arvien "retāku" ražošanas resursu, tas jāizmanto pēc iespējas gudrāk un efektīvāk. Vienlaikus no lielāka bezdarba pieauguma turpinās atturēt demogrāfiskā situācija Latvijā, respektīvi no darba tirgus aizejošo cilvēku skaits būs lielāks par tajā ienākošo.

"2019. gadā vairs nebija novērojams iepriekšējos gados piedzīvotais iedzīvotāju ekonomiskās aktivitātes pieaugums – ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaits samazinājās, savukārt nodarbināto skaits tikai nedaudz pieauga. Līdzšinēji nodarbinātība pieauga straujāk, nekā samazinājās iedzīvotāju skaits darbspējas vecumā, tomēr tautsaimniecības izaugsmes palēnināšanās rezultātā šie rādītāji viens otru "izlīdzina" un pret kopējo iedzīvotāju skaitu darbspējas vecumā gan ekonomiskā aktivitāte, gan nodarbinātība saglabājusies 2018. gada līmenī," teic Latvijas Bankas ekonomists Miķelis Zondaks.

"Pašreizējais bezdarba līmenis iepriekš tika sasniegts pirms 13 gadiem, un apstiprina labvēlīgo situāciju ekonomikā. Taču, šķiet, ka turpmāks samazinājums varētu būt problemātisks. Ekonomikas apgriezieni palēninās, bet nenoteiktība nemazinās, bet drīzāk pieaug. Tas ietekmēs uzņēmēju attīstības plānus. Tādēļ vēsturiski zemāko bezdarba līmeni, kas tika sasniegts 2007. gada otrajā pusē (5,3%), visdrīzāk nesasniegsim," vērtē "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!