Baltijas dusošā skaistule jeb vājais Latvijas IKP pieaugums pērn, vērtē ekonomisti
Foto: Shutterstock

2019. gadā turpinājās ekonomikas augšupeja, iekšzemes kopproduktam (IKP) palielinoties par 2,2 % salīdzinājumā ar 2018. gadu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie dati. 2018. gadā Latvijas IKP pieauga par 4,8%. Ekonomisti Latviju sauc par Baltijas dusošo skaistuli, kura neizmanto savu potenciālu. Pērn IKP pieaugums Latvijā bijis viszemākais Baltijas valstīs.

"Ārējā pieprasījuma bremzēšanās un iekšzemes izaugsmes tempu palēninājums ir rezultējies kūtrā iekšzemes kopprodukta (IKP) izaugsmē – 2019. gada pēdējā ceturksnī Latvijas tautsaimniecība it kā negribīgi un gausi, tomēr ir ķepurojusies virs ūdens. Arī vērtējums par to bez lielas līksmes, bet arī bez asarām – tā varēja gaidīt, nekas izcils, bet varēja būt arī sliktāk. Krīžu runu, tarifu karu, Austrālijas meža ugunsgrēku, koronavīrusa u.c. globālu satricinājumu fonā jebkas ar pozitīvu zīmi nupat šķiet kā gluži uzteicams sniegums," vērtē Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska.

Skatoties uz 2019. gada 4. ceturkšņa rezultātiem lielu pārsteigumu nav, teic bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš. Salīdzinājumā ar 2018. gada nogali samazinājusies apstrādes rūpniecības (-0,2%), būvniecības (-0,5%), transporta nozare (-6,5%) un finanšu pakalpojumu (-10,7%) izlaide, kā arī produktu nodokļu (-0,4%) iekasēšana, savukārt pieaugusi tirdzniecības (+3,6%), profesionālo pakalpojumu (+6,1%), kā arī viesnīcu un restorānu (+8,8%) nozaru izlaide.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!