Inflācijas prognozes – vīrusa pirmais upuris, vērtē ekonomisti
Foto: EPA/Scanpix/LETA

2020. gada februārī, salīdzinot ar 2019. gada februāri, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 2,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Lai arī šobrīd ir sarežģīti izteikt konkrētas prognozes, ekonomisti sliecas vērtēt, ka inflācija drīzāk varētu būt pakļauta lejupvērstam vektoram. To ietekmēs pasaulē valdošā nenoteiktība, ietverot "Covid-19", kā arī naftas cenas kritums.

"Precēm cenas pieauga par 1,9%, pakalpojumiem par 3,1%. Lielākā ietekme uz cenu līmeni bija cenu kāpumam pārtikai, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholam un tabakai," skaidro "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

Savukārt lielākā pazeminošā ietekme februārī bija cenu kritumam degvielai. "Degvielai cenas februārī samazinājās par 3,7%, kas kopējo patēriņa cenu līmeni samazināja par 0,2 procentpunktiem. Pasaules naftas cenām februārī bija vērojams būtisks samazinājums – mēneša laikā tās vidēji samazinājās par 13%. Naftas cenu kritumu februārī turpināja ietekmēt bažas par jaunā koronavīrusa ietekmi uz naftas pieprasījumu un globālo ekonomiku," teic Ekonomikas ministrijas Analītiskā dienesta analītiķe Ieva Šnīdere.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!