elektriba, latvenergo, vadi
Foto: LETA

Atbilstoši Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) jaunākajiem tirgus datiem, sākot ar 2019. gada 4. ceturksni elektroenerģijas cena biržā samazinās. To veicina siltie laikapstākļi un ūdens rezervju atjaunošanās, ļaujot palielināt elektroenerģijas ražošanas jaudas hidroelektrostacijās.

"Nord Pool" biržā Latvijas tirdzniecības zonā pērn zemākā vidējā svērtā mēneša elektroenerģijas cena – 40,66 EUR/MWh – fiksēta decembrī. Arī šogad cena turpināja samazināties – zemākā mēneša cena fiksēta februārī, savukārt zemākā nedēļas cena pagājušajā nedēļā (no 16. līdz 22. martam). Pateicoties elektroenerģijas cenu lejupslīdei vairumtirgū, cenas samazinājušās arī mazumtirgū, kas ļāvis Latvijas iedzīvotājiem samazināt savus ikmēneša elektroenerģijas maksājumus.

Ikmēneša maksājumu par elektroenerģiju ietekmē ne vien cena, bet arī izvēlētais tirdzniecības līguma veids. Lai pārliecinātos par izvēlētā piedāvājuma izdevīgumu, cenu rēķinā lietotajiem ir iespēja salīdzināt ar SPRK izstrādāto indikatoru.

Salīdzinot cenu rēķinā un indikatorā, jāņem vērā – cenu rēķinā parasti atspoguļo par 1 kWh, savukārt indikatorā par 1 MWh. Attiecīgi cena indikatorā jādala ar 1000.

Atbilstoši SPRK jaunākajiem datiem 2019. gada 4. ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, vidējā svērtā elektroenerģijas cena juridiskajiem lietotājiem samazinājās par 1,94%, savukārt mājsaimniecībām – par 1,08%. 2019. gada beigās kā mājsaimniecībām (54,04%), tā arī juridiskajiem lietotājiem (59,36%) populārākā izvēle bija fiksētas cenas elektroenerģijas tirdzniecības līgums. Vienlaikus pieaug to lietotāju skaits, kuri savu izvēli veikuši par labu mainīgas cenas līgumiem. Īpaši tas ir populārs juridisko lietotāju vidū.

Pielāgojot patēriņu cenu svārstībām biržā, kur parasti cena ir zemāka brīvdienās un vēlās nakts stundās, ir iespēja ietaupīt. Piemēram, 2019. gada 30. decembrī naktī no plkst. 3:00 līdz 4:00 ikstundas cena biržā bija vien 1,40 EUR/MWh jeb viena desmitā daļa no eiro centa par kilovatstundu.

Biržas cenu kritums pakāpeniski ietekmē arī fiksētas cenas līgumus, kas parasti tiek noslēgti uz 12 mēnešiem. Kā SPRK iepriekš prognozēja – šobrīd lielākie tirgotāji ir pārskatījuši fiksētas cenas līguma nosacījumus, piedāvājot zemāku cenu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!