Igaunijas un Somijas energokompānijas lūgušas Latvijas valdību un vienoto dabasgāzes un pārvades operatoru AS "Conexus Baltic Grid" ("Conexus") uz gadu pārcelt plānotos starptautiskā gāzes cauruļvada "Balticconnector" remontdarbus, taču uzņēmums norāda, ka sistēmā konstatēti augsta riska gāzesvada defekti, kuri var radīt avārijas situācijas, tāpēc remonts netiks atlikts.
Kā portālam "Delfi" norāda Igaunijas dabasgāzes uzņēmuma "Elenger" pārstāvji, Baltijas valstu un Somijas enerģētikas uzņēmumi kopīgā atklātā vēstulē Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) norāda, ka nepiekrīt "Conexus" plānam maijā faktiski apturēt Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojuma "Balticconector" darbību, par šādu ieceri paziņojot vien marta beigās, īpaši laikā, kas tāpat ir kritisks un izaicinošs. "Balticconector" laicīgi neizziņotā apstādināšana saistīta ar "Conexus" plānu veikt gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbus.
"Elenger" valdes loceklis Kalevs Reiljans norāda, ka ir mēģināts panākt vienošanos ar "Conexus" par remontdarbu atlikšanu, bet to nav izdevies izdarīt, tāpēc tagad dabasgāzes un pārvaldes operatori un Latvijas valdība tiek aicināta rast risinājumus, kā plānotos darbus atlikt uz gadu.
"Pretējā gadījumā būsim spiesti iesniegt prasību par zaudējumu atlīdzību miljoniem eiro apmērā saistībā ar radītajiem zaudējumiem," norāda Reiljans, piebilstot, ka brīdinājums mēnesi pirms plānotajiem remontdarbiem neļauj tirgus dalībniekiem tik īsā laikā atrast alternatīvus piegādes avotus par saprātīgu cenu, jo daudzi gāzes pārdošanas līgumi ir noslēgti uz gadu, un kompānijas strādājā atbilstoši noslēgtajiem līgumiem.
Pēc energokompāniju pārstāvja teiktā, Somijas, Lietuvas un Igaunijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatori nav sankcionējuši "Conexus" plānotos remontdarbus, kas rada šaubas par pieslēguma uzticamību nākotnē. "Šāds solis iedragās gan labi sākto sadarbību starp valstīm un starpsavienojuma uzticamību, gan visa reģiona enerģētisko drošību," brīdina Kalevs Reiljans.
Savukārt "Conexus" paziņojumā norāda, ka remontdarbi gāzesvadā Vireši-Tallina pie Valmieras ir gāzapgādes drošības jautājums, jo sistēmā konstatēti augsta riska gāzesvada defekti, kuri var radīt avārijas situācijas un gāzapgādes pārtraukumu Valmierai.
Tāpat kompānija norāda, ka sistēmas lietotāji par plānotajiem remontdarbiem ir informēti savlaicīgi. Uzņēmums regulāri rīko plānveida tikšanos ar sistēmas lietotājiem un par plānotajiem remontdarbiem visus sistēmas lietotājus iepazīstināja jau 2019. gada oktobrī. Turklāt īslaicīgie ierobežojumi pilnībā neapstādina gāzapgādi Somijai un Igaunijai, jo abām valstīm ir pieejami alternatīvi piegādes ceļi, norāda kompānijā.
Vireši-Tallina gāzesvads tika izbūvēts laikā no 1988.gada līdz 1990. gadam, gāzesvada būvniecības procesā izmantojot caurules ar neveiksmīgu pretkorozijas izolācijas risinājumu, kurš, pēc ekspertu domām, spēj pilnvērtīgi pildīt savas pamatfunkcijas maksimāli 15 gadus. Vireši-Tallina gāzesvada defektiem ir augsta riska pakāpe, un, palielinot darba spiedienu gāzesvadā, šie defekti var radīt avārijas situāciju un sekojošas dabasgāzes apgādes pārtraukumu kā Valmierai, tā arī liegt iespēju Igaunijas un Somijas dabasgāzes apgādē izmantot Inčukalna PGK.
Neveicot cauruļvada remontdarbus būtu nepieciešams turpināt samazināt darba spiedienu cauruļvadā, kā rezultātā iespēja izmantot to Igaunijas un Somijas apgādei būtu vēl mazāka nekā 2019./2020. gada ziemā, norāda kompānija.
"Conexus" valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne norāda, ka uzņēmums rēķinājās ar neapmierinātību par remontdarbiem, tomēr svaru kausos ir liktas biznesa intereses un Latvijas gāzapgādes sistēmas drošība.
"Mūsu atbildība un pienākums ir garantēt sistēmas drošību, tāpēc ziņojumu par Vireši-Tallina gāzesvada stāvokli un konstatētajām nepilnībām nedrīkstam ignorēt. Turklāt remontdarbiem esam veikuši ietekmes uz tirgu izvērtējumu, no kā secinām, ka maijs ir vislabākais laiks ar vismazāko ietekmi uz tirgu. Tas arī minimāli ietekmēs iesūknēšanas sezonu, jo no jūnija arī Somijas patērētāji varēs izmantot "Balticconnector", lai plānotu savas iesūknēšanas aktivitātes," norāda Kotāne.
Remontdarbi notiek Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanas (LLSU) projekta ietvaros, kas tika iekļauts 2017. gada 24. novembrī pieņemtajā Eiropas Komisijas KIP sarakstā BEMIP (Baltijas enerģijas tirgus starpsavienojuma plāna) gāzes prioritātes koridorā. LLSU projekts ir svarīgs elements Eiropas Savienības iekšējā enerģijas tirgus papildināšanai, līdz ar to nacionāla mēroga remontdarbi ir svarīgi, ņemot vērā citu aktuālo infrastruktūras projektu attīstības gaitu un to ietekmi uz starptautisko pārvades sistēmu darbu.
Gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbi pie Valmieras sāksies 1. maijā, un to pirmā kārta noslēgsies 31. maijā. Informācija par plānotajiem remontdarbiem pieejama šeit.