Ekonomisti: mūsu uzņēmumu spēja pielāgoties krīzēs var ļaut apsteigt citu valstu konkurentus
Foto: DELFI Aculiecinieks

2020. gada februārī, salīdzinot ar gadu iepriekš, Latvijas preču eksporta vērtība pieauga par 9,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes operatīvie dati. Februārī Latvija eksportēja preces 1,06 miljardu eiro apmērā. Ekonomisti norāda, ka, neskatoties uz samērā labajiem rādītājiem februārī, martā situācija ir sagriezusies kājām gaisā. Tomēr Latvijas uzņēmēju spējas šai situācijai ir labi piemērotas, un mums ir ātri reaģēt spējīga un inovatīvi domājoša valsts, kas jau ir radījusi iespaidīgu atbalsta pasākumu buķeti.

Februāra eksporta dati ir izrādījušies pat pārsteidzoši labi. "Atskats norāda uz salīdzinoši labajiem apstākļiem februārī, kas martā strauji sagriezās kājām gaisā. Visticamāk, ka tad vēl būtisks kopējā eksporta apjoma kritums neuzrādīsies, bet turpmāk eksporta rādītāji kļūs arvien "sarkanāki". Apjomu kritums 10-15% apmērā varētu nebūt sliktākais scenārijs. Jārēķinās arī ar produkcijas cenu samazināšanos vājāka pieprasījuma rezultātā," skaidro "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

"Šis ir laiks no jauna mācīties pielietojumu savām prasmēm. Latvijā ir uzņēmēji, kuri vēl atceras laiku pēc PSRS sabrukuma, kad bija ātri jāmācās darīt kaut kas cits. Piemēri jau ir redzami," teic bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš. Viņš papildina, ka šis ir laiks no jauna mācīties pielietojumu savām prasmēm. Latvijā ir uzņēmēji, kuri vēl atceras laiku pēc PSRS sabrukuma, kad bija ātri jāmācās darīt kaut kas cits. Piemēri jau ir redzami – Liepājā izgatavo sejas maskas, Ventspils metālapstrādes uzņēmums "Marmar" ražo slēdzenes, kas samazina inficēšanās risku. "SAF Tehnika" radījusi sistēmu, kas ļauj darba devējiem attālināti kontrolēt darbinieku temperatūru, tādējādi pamanīt iespējamus koronvīrusa saslimšanas gadījumus, kas ražotājiem var būt vēl lielāks risks par noieta tirgiem. Ir uzņēmumi, kuri var justies pilnīgi mierīgi par savu nākotni. Liepājas uzņēmums "Interspiro" sācis jaunas rūpnīcas būvi, tas ražo iekārtas glābšanas dienestiem, tas ir pretciklisks produkts, kura pārdošana krīzes laikā var drīzāk pieaugt. Latvijā strādājošie sakaru ierīču ražotāji šobrīd saņem daudz pasūtījumu, viņu rūpe ir saražot brīdī, kad ir apgrūtināta komponentu piegāde.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!