Ekonomisti par ražošanu: zemāko punktu varam sasniegt vasaras vidū
Foto: stock.xchng/DELFI

2020. gada martā, salīdzinot ar 2019. gada martu, apstrādes rūpniecības produkcijas apjoms pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās samazinājās par 3,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ekonomisti vērtē, ka turpmākajos mēnešos, sekojot situācijai ekonomikā, ražošana turpinās velties dziļākos mīnusos.

Finanšu ministrijā lēš, ka viena no nozīmīgākajām sliktajām ziņām apstrādes rūpniecības jaunākajos datos ir metālapstrādes izlaides kritums. Gatavo metālizstrādājumu ražošanas apakšnozare, kura kopš 2018. gada nogales nepārtraukti uzrādījusi apjomu pieaugumu un nodrošinājusi būtisku devumu nozares kopējā sniegumā, martā saruka par 9,6%. Savukārt mašīnbūvē negatīva attīstība bija vērojama jau kopš pērnā gada vidus, ko šobrīd papildus iedragājuši arī Covid-19 izraisītie sarežģījumi saistībā ar problēmām komponenšu piegādē, loģistikā, noieta tirgos, kā arī citi izaicinājumi. Iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas apjomi šā gada martā bija par 10,8% zemāki nekā pirms gada, kamēr automobiļu un piekabju ražošana samazinājās par 10,6%.

"Lai arī martā kāpumu uzrādīja būvmateriālu un kokrūpniecības pieaugums, turpmāks kāpums varētu nesekot, kaut arī samazinājums varētu būt mazāks un atgūšanās ātrāka. Jo gan Latvija, gan citas valstis centīsies sildīt ekonomiku ar infrastruktūras un citu būvniecības projektu palīdzību," teic "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!