ola olas produktu marķējums
Foto: Shutterstock

Valdība otrdien, 9. jūnijā, nolēma atbalstīt 125 085 eiro piešķiršanu Zemkopības ministrijai (ZM) no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem pastiprinātai Ukrainas izcelsmes olu un to produktu kontrolei Latvijā.

Valdības atbalstītais Ministru kabineta rīkojuma projekts "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas" paredz, ka Ukrainas izcelsmes olu un olu produktu pastiprinātai kontrolei šā gada turpmākajiem sešiem mēnešiem papildus būs pieejami 125 085 eiro, tajā skaitā pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam "BIOR"" (BIOR) - 105 165 eiro un Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) - 19 920 eiro.

ZM tiesību akta projekta anotācijā skaidro, ka līdz pat 2019.gada nogalei nebija apstiprināta Ukrainas visaptverošā stratēģija normatīvo aktu tuvināšanai sanitāro un fitosanitāro pasākumu un dzīvnieku labturības jomā, kā to paredzēja ES ar Ukrainu 2014.gadā noslēgtais Asociācijas nolīgums. Vienlaikus Asociācijas nolīgums jau no spēkā stāšanās brīža paredzēja apjomīgus importa atvieglojumus gan Ukrainas olām un olu produktiem, gan arī virknei citu pārtikas produktu, tostarp mājputnu gaļai. Tādējādi nolīgums Eiropas Savienības (ES) ražotājus tiem izvirzīto augsto standartu un labturības prasību dēļ nostāda nevienlīdzīgas konkurences pozīcijās.

Latvija atkārtoti ir vērsusi Eiropas Komisijas (EK) uzmanību uz pieaugošo olu importu no Ukrainas, jo tas apdraud Latvijas putnkopības uzņēmumu spēju izdzīvot un pastāvēt. Tas rada spriedzi sektorā, īpaši tādēļ, ka ES, tostarp Latvijas, ražotāji ir nostādīti nevienlīdzīgās pozīcijās Ukrainas produkcijas nozīmīgo salīdzinošo priekšrocību dēļ - zemākām ražošanas izmaksām, mazāk ierobežojošu regulējumu attiecībā uz vidi, kā arī ne tik stingriem dzīvnieku labturības standartiem.

Tikmēr ES Ātrās brīdināšanas sistēmā pārtikas un barības jomā (RASFF) PVD pērn reģistrēja četrus gadījumus, kad Ukrainas izcelsmes olu baltuma pulverī un šķidrajā olu masā "Ovomix" ir konstatētas salmonellas, kas pārsniedz ES pieļaujamo normu. 2019. gada 15. oktobrī Ukraina RASFF ir ziņojusi par salmonellu klātbūtni putnu gaļā un produktos.

ZM norāda, ka PVD plāno uzsākt pastiprinātu no Ukrainas importēto olu un olu produktu kontroli saistībā ar pieaugošo importēto olu un olu produktu apjomu no Ukrainas, ņemot vērā konstatētos salmonellas piesārņojuma gadījumus, kā arī lai nepakļautu patērētājus bīstamās pārtikas infekcijas - salmonelozes - draudiem. PVD, pamatojoties uz riska analīzi, nepieciešams izvērtēt arī kokcidiostatisko līdzekļu un nitrozamīnu izmantošanu Ukrainas izcelsmes olās un olu produktos, noņemot paraugus uz veterināro zāļu atliekvielām.

PVD turpmākos sešus mēnešus pastiprināti jākontrolē visas importētās Ukrainas izcelsmes olas un to produktus attiecībā uz salmonellas mikroorganismiem, kā arī veterināro zāļu atliekvielām, lai nepieļautu Latvijas patērētāju veselības apdraudējumu. Šā gada turpmākajos sešos mēnešos PVD plāno veikt 640 kontroļu.

Paraugus laboratoriski izmeklēs Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR". Pamatojoties uz iegūtajiem laboratorisko analīžu rezultātiem un riska analīzi, tiks izvērtēta turpmāko pasākumu nepieciešamība.

Ministru kabineta rīkojums "Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem"" stāsies spēkā tā parakstīšanas brīdī un tiks publiskots oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!