Delfi foto misc. - 76027
Foto: LETA

Maija tirdzniecības dati apstiprina – šīs krīzes pirmā fāze ir beigusies. Turklāt saprātīgas valsts finanses, atrašanās eirozonā, kā arī zemais mājsaimniecību parādu līmenis ir ļāvis mazināt šīs krīzes negatīvo ietekmi. Vienlaikus ir skaidrs, ka krīze ekonomikā vēl nav beigusies, vērtē ekonomisti. Jāatgādina, ka 2020. gada maijā, salīdzinot ar 2019. gada maiju, mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 0,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 1,6%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, samazinājās par 3,9%, autodegvielas – palielinājās par 3,3%.

"Pēc strauja aktivitātes krituma aprīlī maijā situācija Latvijas ekonomikā ir būtiski uzlabojusies, un tirdzniecībā atkopšanās notiek daudz straujāk nekā gaidīts. Salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu maijā mazumtirdzniecība samazinājusies vien par 0,6%. Tas ir negaidīti labs rezultāts, jo aprīlī tirdzniecība samazinājās par 9%, lai arī Covid-19 krīzes ierobežojumus sāka mazināt tikai maija vidū, savukārt ārkārtējais stāvoklis valstī tika atcelts jūnijā. Jūnijā situācija tirdzniecībā, visticamāk, būs vēl labāka," uzskata bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Latvijas Bankas ekonomiste Agnese Rutkovska atzīmē, ka pandēmijas laikā ir realizētas iepriekš plānotās tirdzniecības centru paplašināšanas un atvēršanas ieceres – paplašinātā "Origo" jaunā daļa, jaunais tirdzniecības centrs "Alejas" Ziepniekkalnā. Turpinās plānotais darbs arī citu jaunu tirdzniecības vietu izveidē, tostarp gaidot jaunus tirgus dalībniekus, kas vairos konkurenci ("Sāga" līdzās "Ikea", "Lidl" daudzviet Latvijā u.c.).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!