Deflācijas zīmē varam dzīvot līdz gada beigām, lēš ekonomisti
Foto: LETA

2020. gada jūnijā, salīdzinot ar 2019. gada jūniju, vidējais patēriņa cenu līmenis samazinājās par 0,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Precēm cenas samazinājās par 1,6%, bet pakalpojumiem pieauga par 1,3%. Nepārtikas preču cenām bija vislielākais gada inflāciju lejup velkošais spēks, kuru galvenokārt noteica zemākas degvielas cenas nekā pērn. Tomēr mēneša laikā degvielas cenas ir strauji kāpušas. Ekonomistu ieskatā tuvākajos mēnešos cenu līmeņa dinamiku visvairāk ietekmēs naftas cenas atgūšanās, kas nedaudz atdzīvinās inflāciju.

"Nepārtikas preču cenām bija vislielākais gada inflāciju lejup velkošais spēks, kuru galvenokārt noteica zemākas degvielas cenas nekā pērn. Tomēr mēneša laikā degvielas cenas ir strauji kāpušas. Jūnijā bākas uzpildīšana izmaksāja par 9,2% vairāk nekā maijā. Neskatoties uz šo kāpumu, degviela jūnijā maksāja vidēji par 16% mazāk nekā 2019. gada jūnijā. Jūlijā pasaules "Brent" naftas cena pārsniedz 40 dolārus par barelu, kas ir divreiz vairāk nekā zemākajā punktā šogad, bet joprojām krietni zem pagājušā gada līmeņa," teic "Swedbank" ekonomiste Laimdota Komare.

Līdz ar to "SEB bankas" ekonomists Dainis Gašpuitis prognozē, ka tuvākajos mēnešos cenu līmeņa dinamiku visvairāk ietekmēs naftas cenas atgūšanās, kas nedaudz atdzīvinās inflāciju. Šis faktors spēcīgāk izpaudīsies nākamgad, līdz ar pārliecinošāku globālās ekonomikas augšupeju. Ierobežojumu noņemšana ļaus arī atgūties noteiktiem sektoriem un attiecīgi arī to cenu līmeņiem, piemēram, ēdināšanā, ar tūrismu saistītajām precēm un pakalpojumiem. Taču tas daudz nemainīs kopējo situāciju, kur būs jūtama vājāka pieprasījuma ietekme.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!