"Stockmann" notiek divu kasu eksperiments - 5
Foto: LETA
Darbinieku atalgojums 2020. gadā ir audzis par 4,2%. 2019. gadā tas palielinājās par 6,9%, 2018. gadā – 6,5%. Darbinieku slodzes tika samazinātas 11% organizāciju par vidēji 21%, kamēr vidēji tika atlaisti 10% darbinieku. Izmaiņas labumos veica 44% organizāciju, visbiežāk atsakoties no izklaides pasākumiem, apmācībām, augļiem un ēdiena birojā, kā arī transporta pabalstiem un degvielas izmaksu kompensācijām, liecina personāla atlases, attīstības un atalgojuma pētījumu kompānijas "Fontes" Vispārējais atalgojuma pētījums par 2020. gadu.

Nākotnē darba devēji raugās piesardzīgi un prognozē, ka gada kopējā alga 2021. gadā varētu pieaugt par 2,8%. Iepriekšējos gados šīs prognozes bija par vismaz 2% augstākas.

Kopējais algas pieaugums ir noticis gan uz pamatalgas, gan mainīgās daļas rēķina, visu līmeņu speciālistiem tas ir bijis lielāks nekā vadītājiem. Skatoties vidējās atalgojuma izmaiņas, redzams, ka 90,2% organizāciju atalgojumu paaugstināja (vidēji par 4,9%), 4,1% – nemainīja, 5,7% – samazināja (vidēji par 3,8%). Gadījumu, kad algas visiem darbiniekiem būtu mainītas par vienādu procentu, ir ļoti maz. Algas visvairāk pieaugušas sabiedrisko pakalpojumu un tirdzniecības, bet samazinājušās – mazumtirdzniecības un infrastruktūras jomā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!