Latvijas Nacionālie bruņotie spēki ir nobrieduši, bet militārā industrija vēl agrīnā fāzē
Foto: Privātais arhīvs

"Ekonomiski tagad daudziem ir grūti, bet mēs tiksim tam cauri. Šis nav laiks, kad var domāt: "Es gribu", ir jādomā: "Mums vajag!". Tas ir, mums jāspēj skatīties uz visas sabiedrības vajadzībām, bet mazāk uz personiskajām vēlmēm, jāspēj atšķirt nepieciešamo no vēlamā. Galvenais, mums ir jāturas kopā, un mēs tiksim tam pāri", par pandēmijas ietekmi teic Nacionālo bruņoto spēku brigādes ģenerālis Ilmārs Atis Lejiņš. Latvijas Valsts dibināšanas svētkiem tuvojoties, uz sarunu aicināju Lejiņu, kura dienesta vieta pašreiz ir ASV, Norfolkā, NATO Transformācijas pavēlniecības štāba priekšnieka otrā vietnieka amatā Apvienoto spēku spēju attīstības jautājumos. Attēlā: brigādes ģenerālis Lejiņš (pirmais no kreisās) kopā ar Kanādas armijas kareivjiem mācību laikā Latvijā 2017. gadā.

Ilmārs A. Lejiņš dzimis ASV, Kalifornijā trimdas latviešu ģimenē, 1972. gadā pārcēlies uz Zviedriju, bet 1992. gadā – uz Latviju. Dienestu Nacionālajos bruņotajos spēkos uzsācis 1993. gadā, izglītību ieguvis Zviedrijas un Lielbritānijas militārajās augstskolās, kā arī Baltijas Aizsardzības koledžā. Piedalījies starptautiskās misijās Bosnijā-Hercegovinā un Afganistānā. 2019. gadā Lejiņam piešķirta brigādes ģenerāļa dienesta pakāpe, saņēmis Viestura ordeņa piektās šķiras ordeni ar šķēpiem, kā arī vairākus Nacionālo bruņoto spēku un ārvalstu apbalvojumus.

Mūsu saruna notiek, tuvojoties Latvijas 102. gadadienai, un nu jau sešpadsmit gadus Latvija ir arī NATO dalībvalsts. Jūs esat bijis klāt, kad Latvija kļuva par vienu no jaunajām dalībvalstīm. Kā ir attīstījusies Latvijas Bruņoto spēku un NATO sadarbība? Ko Latvijas drošībai šodien nozīmē būt NATO sastāvā?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!