šķīvis, jautājuma zīme
Foto: PantherMedia/Scanpix
Ēdināšanas nozarē strādājošais uzņēmums "Baltic Restaurants Latvia" (BRL) ir vērsies Ekonomikas ministrijā, aicinot pārskatīt valsts atbalsta mehānismus Covid-19 laikā. Uzņēmums norāda, ka, ja atbalsta noteikumi paliks nemainīgi, tuvāko dienu laikā 250 uzņēmuma darbiniekiem būs jāsaņem ziņa, ka nav iespējams nodrošināt nedz darbu, nedz dīkstāves pabalstu.

Uzņēmums darbojas ar zīmolu "Daily", ēdina bērnus 13 bērnudārzos un 47 skolās Latvijā un ēdināšanas pakalpojumus nodrošina arī aprūpes iestādēs.

BRL norāda, ka atzinīgi novērtē Latvijas valdības centienus krīzes situācijā atbalstīt uzņēmumus un iedzīvotājus, taču vērš uzmanību uz nepieciešamajām izmaiņām Ministru Kabineta (MK) noteikumos par atbalsta sniegšanu, lai iecerētais atbalsts sasniegtu izvirzītos mērķus.

"Lai izpildītu nosacījumu par 20% vai vēl jo vairāk 50% apgrozījuma samazinājumu novembrī vai decembrī salīdzinājumā ar šā gada augustu-septembri, uzņēmuma apgrozījuma samazinājumam, salīdzinot ar "normālo" pirmskrīzes līmeni, būtu jābūt 50% vai pat tuvu 80%, jo augustā-septembrī apgrozījums vēl bija ļoti tālu no 2019.gada līmeņa," skaidro uzņēmumā.

Patlaban atbalsta mehānismos tiekot ignorēts tas, ka dažādos ēdināšanas nozares segmentos būtisku lomu spēlē sezonalitāte: izglītības iestādes bija slēgtas augustā, oktobrī bija brīvdienas un jau pakāpeniska pāreja uz attālinātajām mācībām, uzņēmumu un iestāžu darbinieku ēdināšana augustā arī vēl nebija atjaunojusies, jo vasaras periodā daudzi vēl izmantoja iespēju strādāt attālināti. "Līdz ar to augusta-oktobra vidējais apgrozījuma līmenis tiek mākslīgi samazināts, kā rezultātā daļa ēdinātāju nespēs kvalificēties atbalsta kritērijiem, lai arī objektīvi piedzīvo kritumu, un bez šī atbalsta būs spiesti atlaist darbiniekus un izbeigt uzņēmumu darbību," skaidro BRL.

Tas aicina valdību mainīt atbalsta kvalifikācijas kritērijus un konkrētā atbalsta mēneša apgrozījumu salīdzināt vai nu ar jebkura viena mēneša apgrozījumu periodā no augusta līdz oktobrim līdzīgi, kā tas ir MK noteikumos Nr. 455 "Covid-19 skarto tūrisma nozares saimnieciskās darbības veicēju atbalsta piešķiršanas kārtība", kas ļautu ņemt vērā dažādu nozaru iespējamo specifiku un sezonalitāti, vai arī salīdzināt ar 2019.gada vidējo mēneša apgrozījumu, kā tas ir MK noteikumos Nr.453 "Noteikumi par publiskas personas un publiskas personas kontrolētas kapitālsabiedrības mantas nomas maksas atbrīvojuma vai samazinājuma piemērošanu sakarā ar Covid-19 izplatību", jo salīdzinājums ar pirmskrīzes periodu ir objektīvāks.

"Tiem ēdinātājiem, kas vasarā bija atjaunojuši savu darbību pilnībā, piemēram, Latvijas reģionos, kur bija liela vietējo un Baltijas tūristu plūsma, būs iespēja kvalificēties atbalstam arī ar esošajiem kritērijiem, taču tiem ēdinātājiem, kas nodrošina pakalpojumus skolās vai sociālās aprūpes iestādēs, kur epidemioloģiskās drošības pasākumu dēļ bija nepieciešami arī papildu izdevumi, vai augstskolās un skolās, kuras nedarbojās vasarā, kvalifikācija ir praktiski neiespējama," norāda BRL.

"Līdz ar jaunām prasībām un ierobežojumiem skolās jau 25.novembrī esam saņēmuši ziņas no vairāk nekā 10 skolām (kopumā ēdinām 47 skolās Latvijā) par daļēju pāreju uz attālināto apmācību arī 1. - 4.klašu grupās, un domājams tāda pati situācija būs arī pārējās skolās, arī augstskolas šogad vairs neatsāks darbu klātienē," pauž "BRL" valdes locekle Anita Gleizde.

"Mēs katru dienu saņemam arī arvien satrauktākus jautājumus no mūsu darbiniekiem: vai būs darbs rītdien, vai būs darbs nākošajā mēnesī, vai būs pabalsti? Tie ir mūsu darbinieki, kurus ar dīkstāves pabalstu palīdzību izdevās neatlaist pavasarī, bet, ņemot vērā pašreizējās situācijas attīstību, daudziem no viņiem mēs vairs nevaram solīt darbu tuvāko divu vai pat četru mēnešu laikā. Un, nekvalificējoties atbalstam, nevarēsim nodrošināt arī dīkstāves pabalstus," viņa uzsver.

"Vienlaikus ir jāsaprot, ka vietās, kur nepieciešams nodrošināt nepārtrauktu pakalpojumu, piemēram, sociālās aprūpes centros, mums ir jātur diezgan būtisks skaits darbinieku rezervē, lai sliktākajā gadījumā varētu aizvietot uz laiku saslimušos darbiniekus. Saskaņā ar dīkstāves noteikumiem pavasarī varējām to diezgan veiksmīgi realizēt, taču tagad tas nebūs iespējams," saka "BRL" vadītāja.

Uzņēmums aicina valdību uzklausīt nozares pārstāvjus un veikt korekcijas atbalsta pasākumu nosacījumos, lai saglabātu darba vietas un iespēju uzņēmumiem atsākt darbu, kad ierobežojumi mazināsies.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!