Delfi foto misc. - 77330
Foto: Pixabay
Ar šā gada 1. jūliju spēkā stājušies grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā paredz, ka līdz 2021. gada 1. janvārim patiesos labuma guvējus jāatklāj arī Latvijā reģistrētajām ārvalstu komersantu filiālēm un pārstāvniecībām. Šobrīd Latvijā reģistrētas 676 ārvalstu komersantu filiāles, bet no tām informāciju par patiesajiem labuma guvējiem reģistrējusi vien retā. "Lursoft" izpētījis, ka uz šā gada 1. decembri patiesos labuma guvējus nebija norādījušas 604 ārvalstu komersantu filiāles, tie ir 89,35% no kopējā skaita. Jāatgādina, ka šiem subjektiem iespēja izpildīt likuma prasības ir līdz 1. janvārim, jo pretējā gadījumā, to neizdarot, filiāle var tikt izslēgta no reģistra.

Izpētot to ārvalstu komersantu filiāļu datus, kuras vēl nav sniegušas informāciju par saviem patiesajiem labuma guvējiem, pētījumā secināts, ka sestā daļa no tām reģistrētas pēdējo divu gadu laikā. Šogad vien reģistrētas 38 ārvalstu komersantu filiāles, kuras līdz šim nav sniegušas ziņas par saviem patiesajiem labuma guvējiem. Piemēram, šogad maijā reģistrētā lietuviešu "We Block UAB" filiāle Latvijā. Lai arī reģistrēta vien neilgi pirms likuma grozījumu stāšanās spēkā, filiāle nav norādījusi savus patiesos labuma guvējus. "We Block UAB" Latvijas filiāle nodarbojas ar dzīvojamo un nedzīvojamo ēku būvniecību, un novembra beigās tā bija uzkrājusi 24,78 tūkstošu eiro lielu nodokļu parādu.

Analizējot ārvalstu komersantu filiāļu datus, redzams, ka tieši tuvējo kaimiņvalstu – Lietuvas un Igaunijas – uzņēmumi ir visaktīvākie filiāļu reģistrētāji Latvijā. "Lursoft" izpētījis, ka no tām 604 ārvalstu komersantu filiālēm, kuras līdz šim nav paziņojušas patiesos labuma guvējus, 150 pārstāv uzņēmumus no Igaunijas, bet vēl 115 – no Lietuvas. Filiāles Latvijā arī reģistrējuši uzņēmumi no Ķīnas, Portugāles, Honkongas u.c. valstīm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!