Kūdras ieguve SIA "Laflora" purvos - 1
Foto: Publicitātes foto
Šogad kopējais kūdras ieguves apmērs Latvijā bija apmēram 1,1 miljons tonnu un 62% no šī apmēra tika pārstrādāti, tādējādi nozarē šis gads bija ļoti labs, intervijā pauda Latvijas Kūdras asociācijas valdes locekle Ingrīda Krīgere.

Viņa norādīja, lai arī oficiālie dati vēl nav apkopoti, šogad kūdras ieguves apmēr bija virs vidējā rādītāja, salīdzinot ar citiem gadiem. Pēdējos 10 gados vidējais kūdras ieguves apmērs bija 0,95 miljoni tonnu gadā, tostarp pērn tie bija 1,07 miljoni tonnu. Kūdras ieguvi galvenokārt ietekmē laika apstākļi - cik liels ir nokrišņu daudzums ieguves sezonā, un šī vasara šajā ziņā bija ļoti izdevusies.

Runājot par Covid-19 ietekmi, Krīgere pauda, ka pandēmija skārusi tos kūdras ražošanas uzņēmumus, kuriem galvenie noieta tirgi ir valstīs, kas rūpnieciski nodarbojas ar puķu audzēšanu.

"Ziedu tirgus tiešām piedzīvoja ļoti lielu kritumu. Puķu audzēšana bija apstājusies, jo cilvēki tās vienkārši nepirka - nebija iespējas doties ciemos, nenotika svinības. Ziedu audzēšanas apmēri krietni samazinājās. Tie Latvijas kūdras uzņēmumi, kas bija specializējušies šajā jomā, cieta. Tāpat cieta uzņēmumi, kas produkciju eksportē hobiju tirgum un uz tām valstīm, kurās tika slēgti lielveikali un veikali, kuri tirgo preces hobiju tirgum. Pārējie uzņēmumi necieta, es pat teiktu, ka eksporta apmēri ir pieauguši," sacīja Krīgere.

Savukārt Latvijas Kūdras asociācijas padomes priekšsēdētājs, kūdras ieguves uzņēmuma "Pindstrup Latvia" direktors Edijs Ločmels atzīmēja, ka kūdru iegūst vasarā, un tad to tirgo līdz pat jaunajai sezonai nākamajā vasarā. Lielākais nepārstrādātas kūdras eksporta apmērs ir rudens mēneši, savukārt gatavo substrātu sezona tikai tūdaļ sāksies, līdz ar to patieso Covid-19 ietekmi vēl tikai sāks izjust.

"Tie uzņēmumi, kuriem eksporta tirgus ir vairāk diversificēts, šogad vispār nav jutuši Covid-19 ietekmi. Tieši otrādi - izolācijas un "lockdown" apstākļos cilvēki vairāk laika pavadīja mājās, pirka vairāk kūdras substrātu un nodarbojās ar dārzkopību. Patiesībā tā vienmēr ir bijis - arī 2008. un 2009. gada finanšu krīzē cilvēkiem bija mazāk naudas, un arī tad cilvēki vairāk laika pavadīja mājās un nodarbojās ar dārzkopību. Mums kā grupas uzņēmumam, kuram ir filiāles Ziemeļīrijā, Spānijā, Dānijā, Krievijā, finanšu gada, kas noslēdzās 1. oktobrī, kopējais apjoms ir pieaudzis tieši uz hobiju tirgus rēķina. "Pindstrup Latvia" gan apgrozījums šogad ir krities par aptuveni 5%, un tikai daļēji to ir ietekmējis Covid-19," teica Ločmels.

Tāpat Kūdras asociācijas pārstāvji minēja, ka nozares eksports naudas izteiksmē 2019. gadā bija 185 miljoni eiro, kas ir par 5,1% vairāk nekā gadu iepriekš, un arī 2020. gadā sagaidāma izaugsme eksporta rādītājos. Eksporta tirgos reģioni, kuros izaugsme ir visstraujākā, ir Āzija, jo sevišķi Ķīna, kā arī Dienvidamerika un Ziemeļamerika. Eiropas valstīs tirgi jau ir diezgan piesātināti, tur lielu izaugsmes iespēju vairs nav. Savukārt lielākie eksporta apmēri no Latvijas ir uz Vāciju, Itāliju, Ķīnu, Nīderlandi, Beļģiju, ASV.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!