2021. gadā aizsardzības nozare turpinās attīstīt Nacionālo bruņoto spēku infrastruktūru, galveno uzsvaru liekot uz reģionālo militāro bāzu, noliktavu, poligonu un apmācību infrastruktūras attīstību, lai Latvijas reģionos stiprinātu valsts aizsardzības spējas, radītu jaunas darba vietas un sekmētu ekonomisko izaugsmi, informē Aizsardzības ministrija.
Nākamgad Nacionālo bruņoto spēku infrastruktūras attīstībā un atjaunošanā kopumā plānots investēt 55,6 miljonus eiro, no kuriem aptuveni trešdaļa ir jau īstenojamo projektu pārejošās līgumsaistības.
Lai stiprinātu Zemessardzes kaujas spējas, plānots attīstīt Valmieras, Alūksnes, Preiļu, Jēkabpils, Aizkraukles, Kuldīgas un citas militārās bāzes un poligonus, kā arī apmācību infrastruktūru Skrundā un Alūksnē. Tāpat nākamgad plānots uzsākt daudzfunkcionāla helikoptera angāra izbūvi Nacionālo bruņoto spēku Aviācijas bāzē Lielvārdē, pirmās individuālā ekipējuma noliktavas izbūvi Rīgā, sporta kompleksa izbūvi Alūksnē un specializētās noliktavas izbūvi Ādažu bāzē.
Kā norāda Aizsardzības ministrijā, līdzšinējā pieredze liecina, ka pašvaldībās, kurās tiek attīstīta Nacionālo bruņoto spēku infrastruktūra, vērojams ekonomiskās aktivitātes pieaugums. Aizsardzības nozares investīcijas reģionālās militārās infrastruktūras attīstībā dod iespēju vietējiem iedzīvotājiem dienēt profesionālajā dienestā un ieņemt civilo darbinieku amatus bruņoto spēku vienībās tuvu savai dzīves vietai. Tāpat reģionālo militāro bāzu un poligonu izveide nodrošina darbu vietējiem uzņēmējiem, kuri piegādā preces un sniedz pakalpojumus bruņoto spēku un to personāla vajadzībām. Reģionālās militārās infrastruktūras attīstība arī rada papildu iespējas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem sniegt atbalstu pašvaldībām un iedzīvotājiem civilo krīžu gadījumos.
Aizsardzības ministrija arī informē, ka 2021. gadā plānots realizēt vairākus nozīmīgus projektus, kas turpinās Nacionālo bruņoto spēku un Zemessardzes mehanizāciju, kā arī uzlabos kaujas un atbalsta spējas.
No kopējā aizsardzības budžeta 707,82 miljonu eiro apmērā Nacionālo bruņoto spēku spēju attīstības projektiem tiks atvēlēti 273,80 miljoni eiro.
Lielākais no 2021. gadā plānotajiem projektiem ir Somijas uzņēmuma "Patria Land Oy" jauno 6x6 bruņumašīnu pētniecība un izstrāde. Sagaidāms, ka Latvijā tiks ražotas un komplektētas bruņumašīnu sastāvdaļas ne mazāk kā 30% apmērā no kopējās pasūtījuma vērtības. Slēdzot sadarbības līgumus ar vietējiem Latvijas ražotājiem, paredzams, ka industriālā sadarbība ar Somijas partneriem varētu turpināties arī pēc šo bruņumašīnu iegādes, kas spētu nodrošināt pašmāju industrijas iesaisti arī citu "Patria Land Oy" līgumu ietvaros.
Šī gada vidū Nacionālie bruņotie spēki kopā ar Igaunijas bruņotajiem spēkiem iesniedza pasūtījumu Zviedrijas uzņēmumam "Saab Dynamics AB" par jaunu prettanku granātšāvēju "Carl Gustaf M4" piegādi līdz 2022. gadam. Plānots, ka par aptuveni 1,3 miljoniem eiro pasūtītie ieroči Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem tiks piegādāti līdz 2022. gadam. Jaunie granātšāvēji tiks lietoti paralēli "M2" modifikācijas ieročiem, kas iepriekš tika saņemti no Zviedrijas un Norvēģijas. 2020.gada izskaņā NBS veica arī jaunu "Carl Gustaf" munīcijas pasūtījumu par 7 miljoniem eiro, ko plānots saņemt 2022. un 2023.gadā.
Kopīga līguma ietvaros ar Igauniju 2020.gada novembrī tika pasūtītas mācību granātas par 1,6 miljoniem eiro, ko plānots saņemt 2021.gada ietvaros, pilnveidojot NBS regulāro spēku un Zemessardzes apmācību procesu. Savukārt kopīgā iepirkuma līgumā ar Lietuvu šogad tika uzsākta gāzmasku iegāde, kuras ietvaros Latvija plāno iegādāties gāzmaskas un saistīto aprīkojumu par 1,8 miljoniem eiro.
Nākamajā gadā tiek plānots trīs Baltijas valstu kopīgs mīnu un aizsardzības lādiņu iepirkums. Līdz šim ir noslēgta valstu tehniskā vienošanās, kas ir pirmais solis kopīgā iepirkuma īstenošanai.
Sadarbībā ar NATO atbalsta un iepirkumu aģentūru Nacionālo bruņoto spēku vajadzībām ir pasūtīta izvēršamā infrastruktūra: 65 vada līmeņa vienības izmitināšanai paredzētas teltis, kas piemērotas gan siltiem, gan vēsiem laikapstākļiem, 11 izvēršamie noliktavu angāri ekipējuma izvietošanai, kā arī apsildes un gaisa kondicionēšanas ekipējums un iekraušanas tehnika. Tāpat šī gada nogalē ir uzsākts papildus izvēršamās infrastruktūras un ekipējuma iepirkums, līdz 2022. gadam paredzot saņemt 7 izvēršamos noliktavu angārus, 5 ēdināšanas teltis, 1 administratīvo telti, kā arī iekrāvēju, kas paredzēts telšu uzsliešanai.