Mēdz teikt, ka Latvija prot pārvarēt krīzes, bet nespēj izmantot labos laikus. Ekonomisti vērtē, kā ar šo paradoksu 2021. gadā tiks galā vietējā rūpniecība. Jāatgādina, ka 2020. gada novembrī, salīdzinot ar 2019. gada novembri, rūpniecības produkcijas apjoms pieauga par 2,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apjoma kāpums apstrādes rūpniecībā sasniedza 4,3%.
"Pozitīvās tendences rūpniecībā šobrīd vērojamas ne tikai Latvijā, bet arī citur pasaulē. Ņemot vērā, ka apjomīgie stimulēšanas pasākumi ir spējuši pasargāt iedzīvotāju ienākumus, globālais ražotāju noskaņojums ir pozitīvs un pasaules tirdzniecība lielā mērā ir atkopusies no krituma pavasarī. Tomēr Covid-19 ierobežojumu dēļ būtiski sarukusi pakalpojumu pieejamība, kā rezultātā gan rūpniecības, gan tirdzniecības rādītājos arī Latvijā ir redzama patēriņa rotācija no precēm uz pakalpojumiem," teic bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.
"Taču gads kopumā nav bijis tik rožains – neizteiksmīgais 1,8% kritums 11 mēnešos slēpj būtiskas svārstības gada laikā," norāda "Swedbank" vecākā ekonomiste Agnese Buceniece. Viņa atgādina, ka visgrūtākie bija pavasara mēneši, kad ražošanas apjomi saruka visstraujāk. Šis laiks bija piesātināts ar lieliem izaicinājumiem, neziņu un pielāgošanos Covid-19 radītajai jaunajai realitātei. Latvijā un tirdzniecības partnervalstīs tika ieviesti ierobežojumi, kavējās piegādes, virknei ražojumu saruka pieprasījums, kļuva grūtāk plānot pasūtījumus, bija mazāk iespēju prezentēt savu produkciju potenciālajiem ārvalstu partneriem, tika ieviesti stingrāki epidemioloģiskās drošības pasākumi uzņēmumā u.tml. Šie izaicinājumi nekur nav pazuduši, toties spēja ar tiem tikt galā ir ievērojami pilnveidota. Ņemot vērā sarežģīto situāciju, mūsu ražotāji ir apbrīnojami labi tikuši ar to galā. Uzņēmumu aptaujas rāda, ka maijā sāka atgūties ražotāju vērtējums par biznesa attīstību. Savukārt jūlijā atveseļošanās pazīmes parādījās eksporta pasūtījumos. Gada otrajā pusē jau izdevās atgriezties pie izaugsmes pret iepriekšējo gadu.