'Swedbank': turpmākais ekonomikas attīstības ceļš ir atkarīgs no mūsu izvēlēm
Foto: Pixabay

Vīruss nav atkāpies, saslimušo skaits gan pasaulē, gan Latvijā aug, un daudzu nozaru darbība ir būtiski traucēta. Taču, ja iepriekš karā pret vīrusu bijām, tēlaini izsakoties, apbruņoti ar zobeniem un vairogiem, tad tagad mums nākusi talkā smagā artilērija vakcīnas izskatā, jaunākajā "Swedbank" ekonomikas apskatā norāda "Swedbank" galvenā ekonomiste Latvijā Līva Zorgenfreija.

Vakcīna, kā arī ekonomikas dalībnieku spēja pielāgoties dzīvei ierobežojumu apstākļos ļauj cerēt, ka 2021. gads būs labāks nekā iepriekšējais, uzsver eksperte. Pēc 4,5% iekšzemes kopprodukta (IKP) krituma 2020. gadā, šogad eksperti paredz 2,8% izaugsmi. Ja vakcīnas piedāvāto iespēju izmantosim, 2022. gadā ekonomika var augt vēl straujāk, sasniedzot 5%, teikts apskatā. Riski saglabājas augsti, un tie saistīti gan ar jaunām vīrusa mutācijām, gan sabiedrības vēlmi sadarboties, ievērojot ierobežojumus un vakcinējoties.

"Swedbank" vērtējumā globālā ekonomika pagājušajā gadā sarukusi par ievērojamiem 3.4% - visa pasaule izjuta vīrusa ietekmi. Bet bija arī pozitīvi pārsteigumi, un lielākais no tiem - Ķīna. Ķīnieši veiksmīgi ierobežoja Covid-19 izplatību jau 2020. gada pirmajā pusē. Turklāt šis globālās ražošanas centrs ieguva no augošā preču patēriņa visā pasaulē, jo mājsēdes laikā cilvēki kliedēja garlaicību un aizstāja nepieejamos pakalpojumus, iegādājoties dažādas preces. Arī Eiropas ražošanas motoram – Vācijai, preču pieprasījums palīdzējis pārdzīvot krīzi vieglāk nekā citām Eiropas lielvalstīm, kuru ekonomikās būtiskāka nozīme ir vairāk skartajiem pakalpojumu sektoriem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!