Negatīvais rezultāts mazumtirdzniecībā decembrī nav saistīts ar pieprasījumu, bet gan ar piedāvājuma ierobežojumiem Latvijā. Ekonomisti vērtē, ka tiklīdz tiks atcelti ierobežojumi privātajā patēriņā gaidāms spēcīgs uzplaiksnījums, jo realizēsies aizturētais patēriņš. Vasaras mēnešos mazumtirdzniecība var piedzīvot pat galvu reibinošus kāpumus. Jāatgādina, ka 2020. gadā kopumā, salīdzinot ar 2019. gadu, mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 1,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 3,5%. Nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjoms, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, samazinājās par 1,9%, autodegvielas – palielinājās par 6,4%.
"Mazumtirdzniecība uzrādīja ievērojamu noturību 2020. gadā. Pavasara mēnešos pandēmija radīja pamatīgu izbīli un veicināja piesardzību cilvēku tēriņos. Savukārt otrā viļņa laikā iedzīvotāju vēlmi pirkt spēja apturēt vien būtiski ierobežojumi. Būtiskākie pozitīvie stāsti 2020. gadā bija degvielas (+6%) un pārtikas (+3%) mazumtirdzniecības kategorijas. Savukārt nozīmīgākie kritumi vērojami apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā," norāda "Swedbank" ekonomiste Laura Orleāne.
"Neskatoties uz ārkārtējās situācijas izsludināšanu novembra pirmajā pusē un būtiskiem tirdzniecības ierobežojumiem decembrī, mazumtirdzniecības apgrozījuma kritums pērnā gada nogalē ir bijis ievērojami mazāks nekā Covid-19 pirmajā vilnī. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija, pērnā gada decembrī mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā ir samazinājies par 4,4% salīdzinājumā ar 2019. gada decembri. Salīdzinājumam, Covid-19 pirmajā vilnī 2020. gada aprīlī mazumtirdzniecības apgrozījums saruka par vairāk nekā 8%. Tādējādi Latvijas ekonomikas sniegums pērnā gada nogalē ir bijis labāks nekā gaidīts," skaidro bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.