Reuters-590
Foto: Reuters/Scanpix

Ekonomikas ministrija izstrādājusi sākotnējo piedāvājumu grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā (ETL), ar kuriem paredzēts paplašināt iespējas elektroenerģijas ražošanai no atjaunojamiem energoresursiem (AER) pašpatēriņam, informē EM.

Sagatavotie grozījumi ETL ir nodoti sabiedriskajai apspriešanai, tādēļ EM aicina ieinteresētās puses iesaistīties normatīvā regulējuma izstrādes procesā, līdz 2. aprīlim sniedzot rakstiski savu viedokli EM.

"Kopš 2020. gada 1. aprīļa mājsaimniecībām NETO sistēmas ietvaros vairs nav jāmaksā OIK mainīgā daļa par tīklā nodoto un atpakaļ saņemto elektrību, kas ir sekmējis uzstādīto mikroģeneratoru atmaksāšanos. Tomēr straujākas zaļās enerģijas ražošanas attīstībai gribam piedāvāt papildus uzlabojumus – ļaut NETO sistēmu izmantot arī juridiskām personām, lielākas jaudas iekārtām un izmantot attālināta pašpatēriņa priekšrocības," saka ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Ar grozījumiem ETL tiks pārņemtas divu Eiropas Savienības direktīvu prasības, kuras paredz jaunu regulējumu attiecībā uz elektroenerģiju, ko galalietotājs pats saražo savām vajadzībām no AER (saules, vēja). Grozījumi ETL sniegs šim galalietotājam iespējas: ražot elektroenerģiju ne tikai objektā, kurā tā tiek patērēta, bet arī attālināti.

Tas nozīmē, piemēram, ka varēs ražot elektroenerģiju no saules paneļiem vai vēja ģeneratora savā lauku īpašumā, bet patērēt dzīvoklī pilsētā; savstarpēji dalīties jeb kopīgot pašu saražoto elektroenerģiju. Piemēram, ja daudzdzīvokļu mājai uz jumta uzstādīti saules paneļi, šīs mājas ietvaros varēs dalīties ar saražoto elektroenerģiju bez papildus tīkla izmaksām un nepiemērojot prasības, kas attiektos uz elektroenerģijas tirdzniecību (saimnieciskās darbības reģistrācija, nodokļi u.tml.); veidot elektroenerģijas energokopienas.

Piemēram, elektroenerģijas patērētāji, kas apvienojas juridiskā savienībā un patērē elektroenerģiju, ko saražojuši kopīgā saules paneļu vai vēja ģeneratoru parkā. Arī šī būtu elektroenerģijas kopīgošana nevis savstarpēja tirdzniecība; NETO sistēmas priekšrocības izmantot pašpatērētājiem ar lielākas jaudas iekārtām.

Elektroenerģijas pašražošanas jauninājumi likumdošanā veicinās mikroģeneratoru un elektrostaciju attīstību Latvijā, vienlaikus ļaujot ilgtermiņā gan optimizēt elektroenerģijas patēriņa izmaksas fiziskām un juridiskām personām, gan valstiskā līmenī veicināt atjaunojamo energoresursu izmantošanas mērķu sasniegšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!