Delfi foto misc. - 78613
Foto: LETA

2021. gada februārī, salīdzinot ar 2020. gada februāri, mazumtirdzniecības apgrozījums samazinājās par 8,5%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Lai arī tirdzniecības apjomi ir samazinājušies, Latvijas iedzīvotāju ienākumi turpina augt un bankās strauji palielinās mājsaimniecību noguldījumi. Līdz ar to tirdzniecībā šobrīd veidojas ievērojams potenciāls atliktam patēriņam. Gada laikā mājsaimniecību noguldījumu apjoms ir pieaudzis par 1,11 miljardiem eiro, no kuriem liela daļa, ekonomikai atveroties, nonāks patēriņā, vērtē ekonomisti.

"Laikā, kad tirgoties nav atļauts, tirdzniecība nenotiek. Tik vienkārši var raksturot situāciju lielā daļā Latvijas veikalu. Tāpēc februāra mazumtirdzniecības dati joprojām rāda ievērojamu apgrozījuma kritumu gada griezumā, lai arī ir redzams uzlabojums kopš janvāra. Februārī kopējais apgrozījums veikalos pieauga par 4,4% pret janvāri, bet par 8,5% samazinājās attiecībā pret pērno februāri. Daudzus nepārtikas produktu plauktus norobežojošo lenšu pazušana no ikdienas preču veikaliem deva rezultātu, bet līdz normālai situācijai vēl tālu, turklāt šis attālums tuvākajā nākotnē vēl var īslaicīgi pieaugt," uzskata bankas "Luminor" ekonomists Pēteris Strautiņš.

Finanšu ministrijā norāda, ka, ja martā noteikumi, kas regulē tirdzniecības nozares darbību, saglabājās tikpat stingri kā februārī, tad sagaidāms, ka aprīlī, uzreiz pēc Lieldienām, ierobežojumi varētu tikt daļēji mīkstināti, ļaujot darboties mazajiem veikaliem, kā arī āra tirdzniecībai. Tādējādi aprīlī sagaidāms mazumtirdzniecības pieaugums, ko veicinās ne tikai iepriekš minētās izmaiņas ierobežojumos, bet arī ļoti zemais mazumtirdzniecības apjomu līmenis pērnā gada aprīlī.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!