'Coface Baltics': 2020. gads atstājis lielu skaitu slēpto maksātnespēju
Foto: Publicitātes foto
Parasti maksātnespējas gadījumu skaits pieaug, kad ekonomikā vērojama lejupslīde, tomēr 2020. gadā, kad iestājās pandēmija, maksātnespējas gadījumu skaits samazinājās visās lielākajās eirozonas valstīs. Tirdzniecības kredītu apdrošināšanas un riska pārvaldības uzņēmuma "Coface Baltics" ieskatā ievērojams skaits maksātnespēju ir atliktas, bet nav novērstas, iespējams, visvairāk tādu ir tūrisma, ēdināšanas un transporta nozarēs

Covid-19 krīzes patiesā ietekme būs neskaidra, kamēr uzņēmumi nepublicēs savus finanšu pārskatus. Tāpēc “Coface” ir simulējusi uzņēmumu finansiālo stāvokli, aprēķinot nozaru maksātspējas koeficientu (bruto darbības peļņa/neto parāds), ņemot vērā gan šoku, ko radīja negatīvais ieņēmumu apmērs, gan valstu valdību sniegtās palīdzības pozitīvo efektu. Kopumā simulācijā tika apskatīta nozaru izlase, kas parasti veido ~ 80% no visiem maksātnespējas gadījumiem.

Aplūkojot IKP datu korelāciju ar maksātnespējas koeficientu, var redzēt iepriekšējai finanšu krīzei līdzīgu tendenci – Vācijā 2009. gadā IKP pieaugums bija negatīvs -5,7%, bet maksātnespējas gadījumu skaits šajā gadā pieauga līdz 11,6%, Francijā IKP bija -2,9%, bet maksātnespējas koeficients 20,4%. Savukārt apskatot pagājušā gada datus, redzams, ka IKP pieaugums Vācijā bija līdzīgs kā 2009. gadā, proti, negatīvs -4,9%, bet maksātnespēja salīdzinājumā ar iepriekšējo periodu samazinājās par 15%, savukārt Francijā IKP pieaugums bija -8,2%, tātad, balstoties uz pieredzi, varēja sagaidīt maksātnespējas pieaugumu, taču tas nenotika, un maksātnespējas procents šajā valstī samazinājās par 37,8%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!