Kā liecina LMT sadarbībā ar tirgus izpētes kompāniju 'RAIT Custom Research Baltic' veiktā Latvijas uzņēmēju aptauja, 44% mazo un vidējo uzņēmumu vadītāju uzskata, ka vismaz daļu darba ir iespējams veikt attālināti un pēc Covid-19 ierobežojumu atcelšanas šādu praksi pilnībā vai daļēji plāno saglabāt savā uzņēmumā. Gatavība vismaz daļēji strādāt attālināti arī turpmāk ir cieši saistīta ar uzņēmumu digitalizācijas pakāpi.
Salīdzinot ar laiku pirms Covid-19 ierobežojumiem, kad darbu pilnībā attālināti varēja organizēt 11% uzņēmumu, audzis to uzņēmēju skaits, kuri krīzes laikā ieviestās pārmaiņas plāno pilnībā saglabāt arī pēc pandēmijas beigām – tā norādījuši 14% aptaujāto. Šādu gatavību biežāk pauduši uzņēmēji ar nelielu darbinieku skaitu, kā arī uzņēmumi ar augstu digitalizācijas pakāpi.
“Digitālo transformāciju pasaule ir apcerējusi jau ilgāku laiku. Tā kā vīruss ir radījis spēcīgu ārējo apstākļu spiedienu, visās nozarēs ļoti strauji notiek pārkārtošanās. Šī krīze ir piespiedusi daudzus uzņēmējus novērtēt digitālo risinājumu nozīmi. Jo augstāka digitalizācijas pakāpe, jo vieglāk uzņēmumiem pielāgoties jaunajiem apstākļiem. Priekšrocība ir arī neliels darbinieku skaits, jo mazi uzņēmumi spēj ātrāk pielāgoties jaunai situācijai un pārorganizēt savu darbu. Šobrīd biznesa vidē redzam darvinisma konceptu darbībā – izdzīvos nevis stiprākais vai inteliģentākais, bet tas, kurš vislabāk spēs pielāgoties pārmaiņām,” norāda LMT prezidents Juris Binde.