Konkurences padome (KP) vērtēs publiski paustās bažas par karteļa veidošanos zāļu ražošanas kompānijas AS "Olainfarm" akcionāru maiņas rezultātā, informēja KP.
Pie konkurences uzrauga vērsās Investoru un mazākuma akcionāru biedrība, kuras valdē strādā bijušais "Olainfarm" revīzijas komitejas priekšsēdētājs un farmācijas uzņēmuma "Silvanols" līdzīpašnieks un valdes loceklis, apdrošināšanas brokeris, kodolfiziķis Agris Auce, mūziķis Mārcis Judzis un filmu producente Guna Stahovska.
Biedrība medijiem izplatītā paziņojumā norāda, ka 17. jūnijā AS "Repharm" grupas patiesā labuma guvēji un citas personas pēc iepriekšējas norunas akcionāru sapulcē nomainīja "Olainfarm" padomi, bet četras dienas vēlāk "Repharm" grupas uzņēmums AS "AB City" paziņoja par būtiskas ietekmes iegūšanu uzņēmumā "Olainfarm".
Biedrība pauž bažas par to, ka, pārņemot kontroli pār "Olainfarm", ir pārņemta kontrole arī pār tai piederošo aptieku ķēdi SIA "Latvijas aptiekas" un "Olainfarm" medikamentu un aptiekas preču vairumtirdzniecības darbību.
""Repharm" ir dominējošais stāvoklis medikamentu vairumtirdzniecībā un šai grupai piederošais aptieku mazumtirdzniecības bizness ir lielākā aptieku ķēde Latvijā, tādēļ rodas bažas, vai šādā veidā nerodas konkurences likuma pārkāpums, ko var arī uzskatīt par nelikumīgu karteļa veidošanu medikamentu tirdzniecībā Latvijā," norāda biedrībā.
Vienlaikus biedrība uzsver, ka karteļa izveidošana ir smags konkurences likuma pārkāpums, un KP pārkāpējam var piemērot sodu līdz pat 10% no uzņēmuma iepriekšējā gada apgrozījuma, kas "Repharm" gadījumā būtu vismaz 15 miljoni eiro. Biedrība pauž bažas, ka gadījumā, ja KP piemērotu šādu sodu, cietēja var būt arī "Olainfarm" un tās mazākuma akcionāri.
""Olainfarm" mazākuma akcionāriem nebija nekādu praktisku iespēju novērst "Repharm" izvēlētās "Olainfarm" padomes iecelšanu, tā notika, neskatoties uz iespējamiem Finanšu instrumentu tirgus likuma pārkāpumiem, par kuriem biedrība mazākuma akcionāru vārdā bija informējusi arī Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK)," teikts biedrības paziņojumā.
Biedrība vērsusies KP ar trauksmes ziņojumu par aizdomām par karteļa veidošanu "Olainfarm" 17. jūnija akcionāru sapulces rezultātā. Kā trauksmes cēlāja biedrība lūdz KP veikt izmeklēšanu un, ja tiek atklāta nelikumīga karteļa veidošana, atbrīvot "Olainfarm" no soda par to, jo šādu iespēju paredz brīvprātīgā ziņošana par konkurences pārkāpumiem. Tāpat biedrība izmantojusi Konkurences likumā paredzēto iecietības programmu.
KP atzina, ka iestāde ir saņēmusi biedrības iesniegumu, un KP eksperti iepazīstas ar biedrības paustajiem iebildumiem, bet plašākus komentārus nesniedz.
Jau vēstīts, ka FKTK atļāvusi "Repharm" grupas uzņēmumam "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, jo "AB City" uz netiešas līdzdalības pamata ir ieguvusi no "Olainfarm" akcijām izrietošās balsstiesības, kas veido 30,85% no "Olainfarm" balsstiesīgo akciju kopskaita.
Vienas akcijas cena akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā noteikta 9,26 eiro.
Akciju atpirkšanas obligātā piedāvājuma prospektā minēts, ka "AB City" akciju atpirkšanai būs nepieciešami 90 194 335,34 eiro, jo atpirkšanai varētu tikt piedāvātas 9 740 209 "Olainfarm" akcijas.
Vienas akcijas atpirkšanas cena ir noteikta atbilstoši Finanšu instrumentu tirgus likumā paredzētajai metodei, kura paredz vienas atpērkamās akcijas cenas noteikšanu, dalot mērķa sabiedrības tīros aktīvus ar emitēto akciju skaitu. Tīrie aktīvi tiek aprēķināti no kopējiem aktīviem, atskaitot mērķa sabiedrībai piederošās pašas akcijas un saistības, skaidroja FKTK.
Akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu varēs pieņemt 30 dienu laikā no tā izteikšanas brīža, kas sāksies nākamajā darba dienā pēc tam, kad piedāvājums būs publicēts oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".
Jau vēstīts, ka "Repharm" grupa ir informējusi biržu "Nasdaq Riga" par vienošanos ar "Olainfarm" akcionāri Niku Saveļjevu par 7,8% akciju balsstiesību iegūšanu "Olainfarm", īstenojot šīs tiesības caur "Repharm" mātesuzņēmumu "AB City". Tāpat "Repharm" šogad februārī ziņoja par vienošanos ar Annu Emīliju Maliginu par tiesību uz 21,97% "Olainfarm" akciju pirkumu un balsstiesību iegūšanu, īstenojot šīs tiesības caur "Repharm" meitasuzņēmumu SIA "Farma Fund". Savukārt "Repharm" grupā ietilpstošajai "Rīgas farmaceitiskajai fabrikai" tiešā veidā pieder 1,07% "Olainfarm" akciju.
Ja akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā "Repharm" iegūs līdzdalību vairāk nekā 50% apmērā, "Repharm" īstenos pienākumu vērsties KP, lai lūgtu darījuma saskaņojumu, iepriekš minēja kompānijā.
Holdingkompānija "AB City" reģistrēta 2018. gadā, tās pamatkapitāls ir 126 536 960 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma patiesie labuma guvēji nav norādīti, bet uzņēmuma padomē strādā "Repharm" līdzīpašnieki Andrejs Leibovičs, Jānis Oskerko un Aleksandrs Livšics. Savukārt "AB City" valdē ir "Repharm" līdzīpašnieks Roberts Tavjevs un Sergejs Korņijenko.
Paralēli Čehijas uzņēmums "Black Duck Invest" apgalvo, ka kļuvis par lielāko "Olainfarm" akcionāru, taču policija izmeklē aizdomas, ka darījums patiesībā ir krāpšana, un lietā aizturējusi vismaz trīs personas.
"Black Duck Invest" paziņojumā medijiem iepriekš norādīja, ka "Repharm" kontroli "Olainfarm" pārņēmusi pretlikumīgi un "Black Duck Invest" turpinās aizstāvēt savas tiesības Latvijas un Čehijas tiesās, lai panāktu ar "Olmafarm" noslēgtā "Olainfarm" akciju iegādes darījuma izpildi.
"Olainfarm" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019. gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājā 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.
"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.
Savukārt "Repharm" ir veselības aprūpes jomā strādājošu Latvijas uzņēmumu grupa, kas apvieno "Sentor Farm aptiekas" (zīmols "Mēness aptieka"), AS "Veselības centru apvienība", SIA "Centrālā laboratorija", "Rīgas farmaceitiskā fabrika" un "Recipe Plus". "Repharm" uzņēmumu grupa ir izveidota 2009.gadā. 2019.gadā "Repharm" koncerna apgrozījums bija 283,008 miljoni eiro, bet koncerna peļņa bija 34,56 miljoni eiro.
"Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir vairākas Latvijas privātpersonas - Roberts Tavjevs, Jānis Oskerko, Mihails Lurje, Aleksandrs Livšics, Andrejs Leibovičs, Sergejs Korņijenko, Josifs Apts un Jeļena Ņikitina.