Kontrabandas cigarešu tirgus Latvijā saglabājas viens no lielākajiem Eiropas Savienībā, sasniedzot 18,3%, izriet no augustā publicētā pētījumu aģentūras "Nielsen" Faktiskā cigarešu patēriņa ziņojuma ("Empty Packs Survey") par 2021. gada 2. ceturksni. Joprojām katra piektā patērētā cigarete Latvijā ir nelegālas izcelsmes, norāda Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienības pārstāvis Andrejs Cvetkovs.
Nelegālajam cigarešu tirgum kopš 2018. gada 3. ceturkšņa bijusi tendence samazināties no 22,8% līdz 16,2% 2019.gada 2.cetrurksnī. Tas skaidrojams ar nodokļu politiku un valsts institūciju aktīvo rīcību kontrabandas un nelegālo cigarešu ražošanas apkarošanā. "Diemžēl jaunākais pētījums parāda, ka nelegālais tirgus atkal pieaug - 2020. gada 4. ceturksnī sasniedzot 20,4%. 2021. gada 2. ceturksnī cigarešu nelegālā tirgus apjoms Latvijā nedaudz samazinājās līdz 18,3%, no kuriem 79,3% ir Baltkrievijas izcelsmes cigaretes. Tāpat palielinājušies viltotu cigarešu nelegālās ražošanas apjomi iekšzemē, kas sasniedz 1,8% no kopējā Latvijā patērētā cigarešu apjoma. Kopumā valsts budžetā šā gada laikā no kontrabandas un nelegālo cigarešu ražošanas varētu tikt nodarīti zaudējumi vismaz 38 miljonu eiro apmērā," skaidro Cvetkovs.
Lielākie kontrabandas cigarešu apjomi ražoti Baltkrievijas uzņēmumā "Grodno Tobacco" (73,5%), cigarešu markas "NZ" un "Premier". Viltoto cigarešu tirgus līderis ir "Winston" ar 89,3% no kopējā viltoto cigarešu apjoma.
Pētījumā analizētas 25 Latvijas pilsētas un secināts, ka lielākais nelegālo cigarešu īpatsvars ir Ogrē (48%), Daugavpilī (38,7%), Valmierā (36%), Talsos (35,3%), Cēsīs (27%) un Jēkabpilī (27%). Rīgā konstatētais nelegālo cigarešu īpatsvars ir zemāks nekā valstī vidēji un veido 16,8%, savukārt vismazākais nelegālo cigarešu apjoms konstatēts Ventspilī (4%), Saldū (3%), Kuldīgā (2%) un Alūksnē (1%).
Izsludinātais ārkārtas stāvoklis Baltkrievijas pierobežā un papildus valsts robežas aizsardzības pasākumi, kas vērsti uz nelegālo imigrantu ieceļošanas ierobežošanu, nenodrošinot cigarešu kontrabandas apturēšanu, jo kontrabandisti darbojas organizēti, pārsvarā izmantojot dzelzceļu un autotransportu. Līdzīga situācija esot vērojama arī Lietuvā uz robežas ar Baltkrieviju.
Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienība aicina vērst pastiprinātu uzmanību un nodrošināt papildu resursus kontrabandas apkarošanas pasākumiem. Tā norāda, ka, lai apkarotu cigarešu kontrabandu un palielinātu ieņēmumus valsts budžetā, ir nepieciešams pastiprināt robežas kontroli robežkontroles punktos ar Baltkrieviju uz sauszemes robežas, kā arī veltīt papildus resursus nelegālo cigarešu ražošanas apkarošanai iekšzemē.
Tāpat esot svarīgi nodrošināt stabilu un pārskatāmu akcīzes nodokļa politiku tabakas izstrādājumiem, lai būtiski nepalielinātu akcīzes nodokļa likmes, kas vēl vairāk vairotu cigarešu kontrabandistu peļņu un samazinātu ieņēmumus valsts budžetā. "Sagatavojot nākamā gada valsts budžetu, būtu nepieciešams pieturēties pie apstiprinātā akcīzes nodokļa pieauguma plāna turpmākajiem gadiem, lai neradītu papildus riskus cigarešu kontrabandas attīstībai," pauž Cvetkovs.
Apvienība sadarbojas ar tirgus pētījumu aģentūru "Nielsen", veicot regulāras tirgus izpētes par tabakas izstrādājumu apriti Baltijas valstīs.