veļas diena drēbju mazgāšana apģērbs grozs
Foto: Shutterstock

Eiropas Komisijas aprites ekonomikas rīcības plāns paredz no 2025. gada visā Eiropā ieviest obligāto tekstilmateriālu šķirošanu un dalīto savākšanu. Lielākais tekstilizstrādājumu nomas servisa uzņēmums Latvijā "Lindstrom" sadarbībā ar Somijas uzņēmumu "Rester" uzsācis otrreizējo pārstrādi visam darba apģērbam, paredzot gadā pārstrādāt vidēji 60 tonnas nolietotā un no nomas izņemtā darba apģērba.

Vienlaikus "Lindstrom" pārstāvji atzīst, ka Latvijā pārstrādes alternatīvas nākotnē aizliegtajai nederīgā apģērba apglabāšanai vai sadedzināšanai pagaidām praktiski neesot.
Atsaucoties uz 2020. gada Stokholmas Vides institūta Tallinas Centra sagatavoto pētījumu, Baltijas valstīs gada griezumā jauni tekstila materiāli, tai skaitā arī darba apģērbs, tiek patērēti gandrīz 48000 tonnu apmērā, no kā Latvijā vidēji viens cilvēks izlieto 6,1 kilogramus.

Pašlaik ir aprēķināts, ka tikai 5% no iegādātajiem jaunajiem tekstila materiāliem Latvijā pēc to lietošanas tiek šķiroti. Atlikusī daļa nonāk kopējos sadzīves atkritumos, kas paredzēti apglabāšanai poligonos vai dedzināšanai. Eksperti norāda, ka šobrīd Latvijā nav risinājumu, kā vērtīgāk varētu pārstrādāt apģērbu un tekstila atkritumus lielā apjomā. Līdz ar to pārstrādes sistēma, kas darbotos pēc aprites ekonomikas principiem, joprojām ir tās veidošanās posmā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!