Foto: LETA
Pieprasījums pēc dzīvokļiem kāpj visās Baltijas galvaspilsētās, un nesnauž arī attīstītāji – ekonomikas atkopšanās vilnis ir veicinājis būvniecībā esošo mājokļu skaita izaugsmi. Pieejamie dati par mājokļu cenu, vidējās algas un procentu likmju attīstību norāda uz to, ka pagājušajā ceturksnī mājokļu pieejamība Tallinā, Rīgā un Viļņā saglabājusies augsta. Te gan jāatceras, ka straujais no jauna celto mājokļu rezervācijas cenu kāpums pirkuma datos joprojām neatspoguļojas nevienā no Baltijas galvaspilsētām. Tas nozīmē, ka jaunuzcelto mājokļu rezervācijas varētu būt vidējai mājsaimniecībai mazāk pieejamas nekā iepriekš.

"Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indekss (MPI) atspoguļo mājsaimniecību iespējas atļauties iegādāties dzīvokli ar hipotekārā kredīta palīdzību. Ņemot vērā aktuālākās procentu likmes, un mājokļu cenas, tiek aprēķināti parādsaistībām novirzītie ikmēneša maksājumi un tie pretstatīti vidējās neto algas attīstība. Trešajā ceturksnī Tallinā vidējās mājokļa cenas piedzīvoja straujāku kāpumu nekā algas. Tā rezultātā MPI vērtība samazinājās. Arī Viļņā mājokļu cenas pieauga straujāk nekā algas, taču procentu likmju samazināšanās nodrošināja indeksa vērtības pieaugumu. Tikmēr Rīgā MPI vērtība noturējusies iepriekšējā ceturkšņa līmenī, taču vēljoprojām būtiski pārsniedz pirms gada uzrādīto vērtību.

Trešajā ceturksnī vidējā mājokļu cena Rīgā pieauga par 8%. Jauno projektu cenas pieauga vien par 5,9%. Salīdzinoši lēnais temps skaidrojams ar laika nobīdi starp rezervācijas veikšanu un darījuma reģistrāciju statistikā – šobrīd mājokļu cenu datos atspoguļojas pat vairāk nekā pirms gada veiktās rezervācijas. Tajā pašā laikā tirgus novērojumi liecina, ka strauji pieaudzis šobrīd būvēto un rezervēto dzīvokļu cenu līmenis. Gaidāms, ka augošās būvniecības izmaksas arī turpmāk tiks pārnestas uz mājokļu pircējiem, un cenas jaunajos projektos turpinās pieaugt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!