Saimniecība 'Bukas' investē 674,6 tūkstošus eiro attīstībā un robotizācijā
Foto: Publicitātes attēli

Dobeles novada zemnieku saimniecība "Bukas", piesaistot bankas "BlueOrange" finansējumu 674,6 tūkstošu eiro apmērā, realizējusi vērienīgu piensaimniecības attīstības projektu. Tā ietvaros veikta lopu kūts ēkas rekonstrukcija, kā arī uzstādītas modernas piensaimniecības iekārtas, kas ļāvušas automatizēt govju ganāmpulka vadību, slaukšanu un barošanu.

Kūts ēkas rekonstrukcijas projekta ietvaros divu gadu laikā pilnībā pārbūvēta saimniecības galvenā kūts ēka, to pielāgojot jaunākajām dzīvnieku labturības prasībām. Kūts būvēta pēc tā sauktās "siltās kūts" principiem un ar modernu ēkas ventilēšanas iekārtu palīdzību bez tajā ierīkotas apkures sistēmas ļauj tajā uzturēt govju labturības standartiem komfortablo +10 grādu temperatūru pat ziemas apstākļos. Būtiska daļa kopējo investīciju izlietota jaunākās paaudzes "DeLaval" robotizētās lopu vadības sistēmas iegādei un uzstādīšanai. Tā ļāvusi pilnībā automatizēt ne vien govju barošanu, bet arī slaukšanu, piena kvalitātes uzraudzību, tīrīšanu un citus kūtī veicamos darbus.

"Automatizētās ganāmpulka vadības sistēmas princips ir gana vienkāršs: vienā ēkas pusē atrodas govju guļvietas, otrā – ēšanai paredzētā zona. Govis nav piesietas un var starp abām zonām brīvi pārvietoties, kad to vēlas. Kad govs ir pagulējusi un vēlas ēst, tā cauri vienvirziena vārtiem dodas uz ēdamo zonu. Robotizētā iekārta, nolasot čipu, govi identificē, lai saprastu, vai nav pienācis laiks slaukšanai. Ja vēl nav, govs pa taisno dodas uz ēdamzonu, ja ir jāslauc, gotiņa automātiski tiek novirzīta uz slaukšanu. Tur savukārt robots pats veic visas ar piena savākšanu saistītās darbības: tesmeņa mazgāšanu, slaukšanu, piena kvalitātes analīzi. Vienai govij viss šis process aizņem vien dažas minūtes, un kūts var darboties 24 stundu režīmā," stāsta ZS "Bukas" vadītājs Arnis Kristapsons.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!