Kara izraisītās inflācijas pirmais vilnis martā ir sasniedzis Latviju, komentējot Centrālās statistikas pārvaldes jaunākos datus, norāda Latvijas Bankas ekonomiste Ieva Opmane.
"Ņemot vērā satricinājumus, ko Eiropa piedzīvoja, februāra beigās Krievijai iebrūkot Ukrainā, inflācijas pirmais vilnis, kas martā sasniedzis Latviju, ir gana pieticīgs – vien nedaudz lielāks nekā inflācija, ko piedzīvojām iepriekšējos mēnešos," viņa saka. Latvijā mēneša inflācija 2022. gada martā sasniegusi divciparu skaitli un pakāpusies līdz 11,5% (salīdzinot pieaugumu - gads pret gadu).
Centrālās bankas ekonomiste uzsver, ka karadarbības un sankciju ietekmē energoresursu un pārtikas cenas augušas globāli, līdzīgas cenu pieauguma tendences vērojamas arī Latvijā. "Globālo cenu ātra pārnese uz to, ko redzam cenu zīmēs pie mums, vislabāk vērojama degvielas cenu pieaugumā un cenu kāpumā precēm, kuru piegādē relatīvi svarīgu lomu ieņem Krievija vai Ukraina. Tomēr, augot izejvielu cenām un sadārdzinoties piegādes izmaksām, cenu kāpums turpināsies arī tuvākajos mēnešos," viņa brīdina.
Turklāt atsevišķām precēm un pakalpojumiem, piemēram, siltumapgādei, elektroenerģijai u.c., kurām cenu izmaiņas tiek regulētas vai ir spēkā tarifi ar fiksētu cenu kādā laika periodā – pieaugumu izjutīsim ar novēlošanos. "Tas mūs vēl pilnā apjomā nav sasniedzis," akcentē eksperte.
Pašlaik tomēr svarīgākais – cik ātri vētra mitēsies? "Latvijas Bankā esam analizējuši vairākus scenārijus, kā inflācija Latvijā varētu turpināt attīstīties. Diemžēl neviens no tiem nesniedz optimistiskāku skatu kā mūsu pamatprognoze, kas sagaida, ka inflācija 2022. gadā būs 9,5%," teic Ieva Opmane.
"Delfi Bizness" jau vēstīja, ka 2022. gada martā, salīdzinot ar 2021. gada martu, vidējais patēriņa cenu līmenis palielinājās par 11,5%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2022. gada martā, salīdzinot ar 2021. gada martu, bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupā, veselības aprūpei, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, mājokļa iekārtai.