Globālās nepatikšanas jau atstājušas būtisku ietekmi uz pārtikas cenām Latvijā, pauž Gulbe
Foto: Pixabay

2022. gada jūnijā, salīdzinājumā ar to pašu periodu 2021. gadā, pārtikas produktu cenu kāpums ir bijis visās produktu kategorijās. Vislielākais cenu kāpums ir bijis bakalejas produktiem, dārzeņiem un piena produktiem, liecina Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra rīcībā esošā informācija.

Kā norāda centra vadītāja Ingūna Gulbe, cenu kāpums Latvijā lielai daļai pārtikas produktu sākās jau gada sākumā. Tas saistīts ar cenu izmaiņām pasaules un Eiropas tirgos. Cenu kāpumu izraisīja Covid-19 atstātās sekas, sevišķi Ķīnas piekoptā "nulles tolerances" politika, jo Ķīna ir iesaistīta gandrīz visu produktu ražošanas un pakalpojumu ķēdēs, nelabvēlīgie laika apstākļi vairākos pasaules reģionos, loģistikas ķēžu pārrāvumi un aizkavēšanās, galveno resursu cenu kāpums, bet tam visam punktu uz i uzlika karš Ukrainā, skaidro Gulbe.

"Sākumā cilvēkiem bija šoks, neziņa, panika. Tas parādījās arī mūsu pirkumos. Ažiotāžas dēļ izpirka sāli, griķus. Par to tagad paši arī dārgi maksājam, jo sāls ir kļuvis divas reizes dārgāks un ir ievērojami dārgāks par cukuru, kam nav nekādas loģikas. Tik ažiotāžas sekas. Patlaban veikalu plauktos var redzēt, kuriem produktiem jau ir īsta "jaunā" cena. Tās izmaiņas pamana gandrīz visi pircēji. Tiem produktiem, kuriem piegādes vēl "vecās", tur cenu izmaiņas nav tik būtiskas. Piemēram, šokolādes batoniņam 'Snickers" vai rīsiem," saka Gulbe.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!