{132b47a3-b41a-b467-f487-86e4fd02e598}
Foto: LETA

Latvijas siltumapgādei nepieciešamais šķeldas apjoms šai apkures sezonai ir pietiekošs. To vairākās tikšanās reizēs ar ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni ir apliecinājusi gan Latvijas Kokrūpniecības federācija, gan AS "Latvijas valsts meži" un šķeldas ražošanas uzņēmumi. Šobrīd galvenā problēma abām pusēm ir nesavienojami piedāvāto līgumu nosacījumi.

Pēdējo nedēļu laikā ekonomikas ministre dažādos formātos ir tikusies ar Latvijas Siltumapgādes uzņēmumu asociāciju, Latvijas Biomasas asociāciju, Latvijas Pašvaldību savienību, koksnes produktu ražošanas nozares organizācijām un uzņēmējiem, lai pārrunātu aktuālo situāciju ar šķeldas pieejamību un pietiekamību apkures sezonai.

"Problēma nav ar šķeldas resursu pieejamību Latvijā. Vairākas organizācijas man ir apstiprinājušas, ka šķeldas apjoms ir pietiekošs, lai ar to tiktu nodrošināts Latvijai nepieciešamais apjoms šajā apkures sezonā. Tiekoties un runājot ar ieinteresētajām pusēm, ir skaidrs, ka šobrīd galvenā problēma abām pusēm ir nesavienojami piedāvāto līgumu nosacījumi. Proti – straujās izmaiņas energoresursu tirgū un iepriekšējās sezonas pieredze ar straujo cenu kāpumu un līgumu laušanu radījusi situāciju, ka pircēja vēlmes pēc zemākas cenas un piegādātāja sniegtām garantijām nesakrīt ar šķeldas piegādātāju galveno vēlmi līgumā redzēt ikmēneša cenas indeksāciju," situāciju skaidro ekonomikas ministre.

Ministre norāda, ka šķeldas piegādātājiem un siltumapgādes nodrošinātājiem ir jāsaprot jaunā situācija tirgū, jāsarunājas un jāspēj vienoties par atbilstošiem sadarbības nosacījumiem, lai kopīgi un tirgus situācijai atbilstoši varētu vienoties par piegādēm un sagatavoties šai apkures sezonai.

"Nozares ilgtspējai un stabilitātei izšķiroša būs nozares spēja iemācīties sadarboties ilgtermiņā un slēgt līgumus vismaz uz divām vai pat trīs apkures sezonām. Ņemot vērā enerģijas cenu pieauguma būtisko lomu un ietekmi uz tautsaimniecību, kā arī iedzīvotāju labklājības līmeni, šobrīd ir kritiski savlaicīgi nodrošināt visu iesaistīto pušu sadarbību," uzsver Indriksone.

Ekonomikas ministrija (EM) jau šobrīd sadarbojas ar koksnes produktu ražošanas nozares organizācijām, lai visi nozares dalībnieki labāk spētu saprast tirgus situāciju, kā arī palīdzēs sagatavot vadlīnijas vienotu iepirkumu nosacījumu un indeksācijas principu ieviešanai ilgtermiņa sadarbības veidošanai, piemēram, līgumos paredzot arī ikmēneša cenas indeksāciju, lai piegādātājs spētu līgumu nosacījumus izpildīt visas sezonas garumā.

Vienlaikus EM rosina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju nodrošināt iespēju, lai pakalpojumu tarifos energoresursu cenu varētu pārskatīt biežāk, elastīgi sekojot izmaiņām tirgū.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!