Kopš pagājušā gada vidus dzīvokļu cenas jaunajos projektos ir kāpušas par aptuveni 20 līdz 30%, citos dzīvokļu segmentos cenu kāpums ir mērenāks – ap 10%, liecina "Luminor" bankas ekspertu novērojumi.
Šāda situācija galvenokārt izveidojusies būvniecības cenu kāpuma un jauno projektu ierobežotā piedāvājuma dēļ, savukārt sērijveida dzīvokļu piedāvājums ir daudz plašāks.
"Augstais pieprasījums pēc jauniem un energoefektīviem mājokļiem vienlaikus ar limitēto piedāvājumu ir veicinājis straujo cenu kāpumu. Inflācijas un cenu kāpuma dēļ iedzīvotāji arvien vairāk plāno budžetu, cenšoties ilgtermiņā samazināt arī komunālos izdevumus, tādēļ turpmāk arvien vairāk varētu pieaugt iedzīvotāju interese par renovētiem sērijveida dzīvokļiem. Šie dzīvokļi var kalpot kā alternatīva tiem, kas, iespējams, sākotnēji bija plānojuši iegādāties mājokli jaunajā projektā, bet cenu kāpuma dēļ to vairs nevar atļauties," skaidro "Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.
Attiecīgi cenu kāpums ir ietekmējis arī vidējo mājokļa kredīta summas apmēru – gada laikā no 75 tūkstošiem eiro tā kāpusi līdz 85 tūkstošiem eiro.
Kā prognozē eksperts, īres tirgus attīstību turpmākajos mēnešos ietekmēs tas, kā attīstīsies Covid-19 izplatība un vai tiks īstenoti kādi ierobežojumi slimības izplatības mazināšanai, kas atstās iespaidu gan uz tūrismu, gan uz klātienes mācībām un darbu.
"Savulaik pandēmijas dēļ īstermiņa īres dzīvokļi nokļuva ilgtermiņa nomā, tomēr pašreiz notiek pretējais, un liela daļa dzīvokļu tiek atkārtoti izīrēti īstermiņā. Tas saistīts ar Covid-19 ierobežojumu atcelšanu un būtisku tūristu skaita palielināšanos vasaras mēnešos. Pandēmijas attīstība noteiks to, kas ar šiem dzīvokļiem notiks turpmāk. Ierasti rudenī īres dzīvokļi ir nepieciešami arī studentiem, taču, ja studijas notiks attālināti, tad pieprasījums samazināsies," prognozē Sausais.
Šogad īres tirgu ietekmējis arī Ukrainas bēgļu pieprasījums, kuri galvenokārt apmetušies Rīgā vai lielākajās pilsētās un dzīvesvietas īrē.
"Luminor" bankas dati liecina, ka pieprasījums pēc mājokļa kredītiem turpina saglabāties augstā līmenī un augošā inflācija un karadarbība Ukrainā to praktiski nav ietekmējusi. 70-80% no mājokļa kredītiem tiek piešķirti tieši dzīvokļu iegādei.
"Šobrīd, pieņemot lēmumu par mājokļa iegādi, kredīta ņēmējiem ir jārēķinās, ka turpmāk var pieaugt ikmēneša kredīta maksājums, kas saistīts ar "Euribor" likmes kāpumu. Tas nozīmē, ka klientiem ir jārēķinās ar lielākiem izdevumiem nekā līdz šim, tāpēc katram klientam ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas uzņemties saistības un segt kredīta ikmēneša maksājumus ilgtermiņā," saka Sausais.
Viņš prognozē, ka īpašumu cenas turpinās mēreni palielināties, tomēr atsevišķos segmentos cenu kāpums varētu apstāties.
Pieprasījumu noteiks ēkas energoefektivitāte, jo energoresursu cenu kāpums var būtiski ietekmēt iedzīvotāju izvēli.