Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) biznesa inkubatori izziņo 2022. gada rudens uzņemšanu pirmsinkubācijas programmā. No 1. līdz 20. septembrim sešu mēnešu apmācību programmā tiks uzņemti 260 biznesa ideju autori, tostarp pieteikties ir aicināti arī Latvijas diasporas pārstāvji.
"Pirmsinkubācijas programma ir orientēta uz ikvienu, kurš vēlas pārliecināties par savas biznesa idejas dzīvotspēju, apgūt jaunas un noderīgas prasmes vai spert pirmos soļus sava biznesa attīstībā. Programmu ir iespējams apgūt neklātienē, tādēļ tā ir piemērota arī ārvalstīs dzīvojošajiem. Mūsu līdzšinējā pieredze liecina, ka lielākā daļa pirmsinkubācijas programmas absolventu turpina darboties uzņēmējdarbībā pat tad, ja sākotnējā biznesa ideja nav bijusi veiksmīga, jo iegūtās zināšanas būtiski paplašina redzesloku, sniedz jaunus kontaktus un atbalstu no biznesa inkubatoru kopienas," uzsver LIAA direktors Kaspars Rožkalns.
Programma ir piemērota biznesa ideju autoriem, kam vēl nav sava uzņēmuma, kā arī jaunajiem uzņēmējiem pašā uzņēmējdarbības sākumā, kad produkts vēl nav pieejams plašam klientu lokam. Tās laikā dalībnieki piedalās apmācībās, apgūstot svarīgākās uzņēmējdarbības prasmes, apmeklē uzņēmēju pieredzes stāstu sesijas un individuālās konsultācijās saņem mentoru atbalstu jau detalizēta rīcības plāna izstrādei biznesa idejas attīstīšanai. Turklāt biznesa inkubatori sniedz iespēju pievienoties lielākajai jauno uzņēmumu kopienai un kontaktu tīklam Latvijā ar pieeju LIAA pārstāvniecībām 18 pasaules valstīs.
Aicināti ir pieteikties arī Latvijas diasporas pārstāvji, taču pretendentam ir jābūt sasaistei un plāniem attīstīt biznesu Latvijā.
Edīte Ligere, "Carlos'Bugs" radītāja, pirmsinkubācijas programmu apguva atrodoties Vācijā. "Kā svarīgāko dalībai pirmsinkubācijas programmā varu minēt produkta, šokolādes konfektes ar kukaiņu pulvera piedevu, prototipa izveidi. Apmācības noris jomas profesionāļu vadībā, lai sasniegtu vēlamo apmācību rezultātu, kas manā gadījumā bija validējams produkts. Būtisks ieguvums bija arī tīklošanās iespējas un citu jauno uzņēmēju pieredzes stāsti, kas palīdzēja skaidrāk definēt vīziju par topošo produktu," viņa komentē.
"Ja Tev ir ideja vai tikai hobijs, programma ir sākuma punkts, lai paceltu savu ieceri nākamajā līmenī. "RocketGrip" sākām kā skolēnu mācību uzņēmumu un tieši pirmsinkubācija bija tā vieta, kura palīdzēja mums savu ideju izaudzēt līdz eksportējošam uzņēmumam. Noteikti ne mazāk svarīga par pašu apmācību programmu ir tīklošanās ar citiem kopienas dalībniekiem. Daudzi bija saskārušies ar līdzīgām problēmām, varējām mācīties arī no viņu pieredzes un kļūdām," uzsver "RocketGrip" pāstāvis Reinis Nikuļcevs.
Pretendenti programmu varēs apgūs kādā no LIAA biznesa inkubatoriem Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā (atbalsta vienība Bauskā), Jūrmalā (atbalsta vienība Tukumā), Kuldīgā (atbalsta vienība Talsos), Liepājā (atbalsta vienība Saldū), Madonā (atbalsta vienības Gulbenē un Alūksnē), Ogrē (atbalsta vienība Jēkabpilī), Rēzeknē, Siguldā, Valmierā (atbalsta vienības Cēsīs un Smiltenē) un Ventspilī, atkarībā no tā, kurā no Latvijas reģioniem plānots biznesa ideju attīstīt.
LIAA biznesa inkubatoru mērķis ir atbalstīt jaunu, dzīvotspējīgu un konkurētspējīgu uzņēmumu izveidi un attīstību. LIAA Biznesa inkubatorus finansē ERAF projekts "Reģionālie biznesa inkubatori un Radošo industriju inkubators".