Elektrības ražošana, izmantojot saules enerģiju, Latvijā turpina attīstīties ārkārtīgi straujiem soļiem, turklāt mikroģenerācijas (pašražošana mājsaimniecībās) attīstības tempi Latvijā ir ievērojami lielāki nekā Igaunijā, kur izkliedētās ģenerācijas bums sākās ātrāk, vēsta AS "Sadales tīkls".
Kopējais sadales tīklam pieslēgto mikroģeneratoru skaits, noslēdzot pirmo pusgadu, Latvijā bijis ap 4800, Igaunijā – 5580. Pašlaik kopējais sistēmai pieslēgto mikroģeneratoru skaits Latvijā jau pārsniedzis 7200 mikroģeneratoru (ar kopējo elektroenerģijas ražošanas jaudu ap 56 megavati (MW)), tātad aptuveni pusotra mēneša laikā sistēmai pieslēgti vēl ap 2400 jauni mikroģeneratori. Turklāt jūlijā AS "Sadales tīkls" saņemts rekordliels jaunu mikroģeneratora pieslēgšanas pieteikumu skaits – gandrīz 2200. Salīdzinājumam – pērnā gada jūlijā tika saņemts pavisam ap 140 pieteikumu – aptuveni 16 reizes mazāk. Ņemot vērā nerimstošo interesi, uzņēmums paredz, ka līdz gada beigām sistēmai pieslēgto ģeneratoru skaits varētu pārsniegt 10 tūkst..
"Mikroģenerācijas attīstības tempos esam manāmi apsteiguši savus igauņu kolēģus, kurus saules enerģijas bums sasniedza ātrāk un turpinās joprojām. Tā pamatā ir pilnībā digitalizēti procesi, kas ļauj pieteikumus apstrādāt un izvērtēt pieslēgšanu operatīvi – mikroģenerācijas pieteikumus vidēji apstrādājam vienas divu darbdienu laikā. Ikviens, kas vēlas mājsaimniecībā pašu patēriņam ražot elektrību, var ērti iesniegt mikroģeneratora pieslēgšanas pieteikumu mūsu klientu apkalpošanas portālā e-st.lv, atgādinu, ka tam ir pieejamas arī valsts atbalsta programmas," stāsta "Sadales tīkla" izpilddirektors Sandis Jansons.
Latvijā nerimst arī interese par elektrostaciju attīstību – "Sadales tīkls" saņem desmitiem jaunu pieteikumu elektrostacijas pieslēgšanai ik nedēļu. Vēl straujāku saules enerģijas attīstību ir veicinājušas izmaiņas Elektroenerģijas tirgus likumā, ar ko vienkāršots elektrostaciju ar jaudu līdz 500 kilovatiem (kW) pieslēgšanas process. Ar grozījumiem likumā noteikts, ka ar šī gada 11. augustu vairs nav nepieciešama Ekonomikas ministrijas (EM) atļauja elektrostacijas pieslēgšanai sadales tīklam, ja tās jauda nepārsniedz 500 kW. Nedēļā pirms 11. augusta vidēji tika saņemts ap 20 jaunu elektrostacijas pieslēgšanas pieteikumu, bet jau pirmajā nedēļā pēc 11. augusta tas dubultojies – saņemti ap 40 pieteikumi.
"Nupat ir atvieglots pieslēgšanas process mazajām un vidējām elektrostacijām, ko uzņēmumi pamatā uzstāda sava pašpatēriņa segšanai, un šo efektu redzam arī saņemto pieteikumu skaitā. Nodrošināt visas izkliedētās ģenerācijas pieņemšanu tīklā mums pašlaik ir absolūta prioritāte un no savas puses ieguldām visus pieejamos resursus, lai kopējam elektrotīklam iespējami operatīvi pieslēgtu jaunus ražotājus, vienlaikus rūpīgi sekojot līdzi elektroapgādes drošuma aspektiem. Katru elektrostacijas pieteikumu apstrādājam un tehniskās prasības izsniedzam vidēji 15 darbdienās. Pēc tehnisko prasību saņemšanas attīstītājs var sākt darbu pie stacijas pieslēguma projektēšanas un izbūves. Protams, atsevišķos gadījumos, ņemot vērā milzīgo interesi un atsevišķu objektu tehnisko sarežģītību, pieteikuma apstrāde var aizņemt arī mazliet ilgāku laiku," papildina S. Jansons.
Šobrīd elektroenerģijas sadales tīklā jaudas ir rezervētas un tehniskās prasības projekta attīstīšanai izsniegtas teju 550 nākotnes elektrostacijām (ģenerācijas sistēma ar jaudu virs 11,1 kW) ar kopējo jaudu vairāk nekā 1000 MW.
Elektrostaciju pieslēgšanas, kā arī izbūves process ir laikietilpīgāks nekā mikroģeneratoru, ņemot vērā gan esošo regulējumu, gan projektu apjomu. Attiecīgi pašlaik sadales tīklam ir pieslēgts kopumā ap 150 saules elektrostaciju ar kopējo elektroenerģijas ražošanas jaudu aptuveni 10 MW, bet lauvas tiesa ir projektēšanas vai izbūves posmā. Prognozējams, ka manāmu papildinājumu kopējā Latvijā saražotās enerģijas bilancē saules enerģija sāks veidot jau 2023. gada vasarā, kad būs realizēti šobrīd jau izbūves posmā esošie projekti.
Elektroenerģijas sadales operatora infrastruktūrai iespējams pieslēgt elektrostacijas ar jaudu līdz 14,999 MW. Lielākas elektrostacijas tiek pieslēgtas elektroenerģijas pārvades tīklam (AS "Augstsprieguma tīkls"). Plaša