Ilgtspēja nav pasaules glābšana, bet gan resursu un naudas taupīšana
Foto: Shutterstock
Nereti šķiet, ka ar skubu jānomaina visas spuldzītes uz LED gaismekļiem, jāuzstāda saules paneļi un jāiegādājas elektroauto – tad uzņēmums būs ilgtspējīgs un pasaule kļūs par kripatiņu labāka. Kā norāda Dace Helmane, biedrības "Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts" valdes locekle, kura pie ilgtspējas principu ieviešanas strādā vairāk nekā 12 gadus, ilgtspējas termins ir ārkārtīgi plašs un nav attiecināms tikai uz vides jautājumiem.

Lai gan ilgtspējas definīciju ir daudz, "Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta" pārstāve to skaidro kā risku un procesu vadību, kas palīdz nodrošināt uzņēmuma, tā darbinieku, apkārtējās vides un sabiedrības veiksmīgu pastāvēšanu ilgtermiņā. "Katrai organizācijai ilgtspēja nozīmē kaut ko citu, tas ļoti atkarīgs no tā, kādā nozarē uzņēmums darbojas, kāda ir tā attīstības stratēģija," skaidro Dace. "Ilgtspēja ir ārkārtīgi plašs termins, un tas attiecas uz uzņēmuma pārvaldību, darba vidi, ietekmi uz dabu un vietējo kopienu."

Kopš 2011. gada "Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūts" veido Ilgtspējas indeksu, kas uzņēmumiem kalpo kā ceļa karte: "Tas palīdz saprast, kur esam, kurp vēlamies doties. Kalpojam kā zināšanu centrs, rīkojam izglītojošas aktivitātes un apkopojam labās prakses piemērus. Gadu gaitā esam veikuši dažādas aptaujas iedzīvotāju un uzņēmumu vidū un secinām: visbiežāk uzņēmēji vienkārši nav aizdomājušies, ka ilgtspējas jautājumi ir tik svarīgi. Tādēļ esam izstrādājuši "resursu katalogu", kur vienkopus atrodama visa nepieciešamā informācija – gan uzņēmumu pieredzes stāsti, gan ekspertu komentāri, gan pasākumu ieraksti par ilgtspēju," stāsta Dace Helmane.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!