kokapstrāde
Foto: LETA
Latvijas rūpniecībā šis gads ir sācies ar nelielu lejupslīdi un vāju ārējo pieprasījumu. Pēc ekonomistu domām, kopumā diez vai nākas cerēt uz pieaugumu arī gada griezumā.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētie dati, šī gada februārī Latvijas apstrādes rūpniecībā salīdzinājumā ar pērnā gada februārī ražošanas apjomi samazinājās par 2,9%. "Šis kritums lielā mērā atspoguļo situāciju globālajā rūpniecībā, kur Covid-19 pandēmijas laika netipiski augstais pieprasījums pēc dažādām precēm ir beidzies, pakalpojumu nozares atkal darbojas un noliktavās preču krājumu ir atgriezušies normālā līmenī. Tādēļ jaunie pasūtījumi rūpniecībā ir mazāki nekā pēdējos divos gados un ražošanas apjomi šobrīd samazinās arī Lietuvā un Igaunijā, kur kritums pēdējos mēnešos ir pārsniedzis 6%," komentē AS "Citadele banka" ekonomists Mārtiņš Āboliņš.

Viņš norāda, ka Latvijas rūpniecībā šobrīd ir recesija, tomēr situācija dažādās rūpniecības nozarēs ir ļoti atšķirīga. Vairākās lielajās apstrādes rūpniecības nozarēs situācija ir gana sarežģīta un ražošanas apjomu kritums pārsniedz 10%, savukārt citās nozarēs ražošana turpina augt. Februārī salīdzinājumā ar 2022. gada februārī koka izstrādājumu ražošana Latvijā samazinājās par 9,6%, mēbeļu ražošana – par 12%, metālizstrādājumu ražošana – par 11,3%, nemetālisko minerālu ražošana – par 16,5%, un auto detaļu ražošana – par 17,1%. Tikmēr pārtikas ražošana februārī pieauga par 9,6%, elektrisko iekārtu – par 17,5%, un datoru, kā arī optisko iekārtu – par 53,4%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!