pensionāre
Foto: LETA

2022. gadā vidējā darba alga Latvijā sasniedza 1006 eiro pēc nodokļu nomaksas, bet vidējā pensija – tikai 449 eiro. Lai pensijas vecumā saglabātu līdzvērtīgu dzīves līmeni kā pirmspensijas vecumā, pensijai būtu jāveido ap 70–80% no darba gaitās gūtiem vidējiem ienākumiem. "Luminor" ieguldījumu un pensiju produktu vadītāja Anželika Dobrovoļska skaidro, kādas iemaksas jāveic pensiju 3. līmenī, lai vecumdienās nodrošinātu algai līdzvērtīgus ikmēneša ienākumus.

"Valsts pensijas apmērs veido ne vairāk kā 40-50% no vidējiem ienākumiem. Tāpēc, ja vēlaties saņemt savai algai līdzvērtīgu pensiju, ir svarīgi pašiem veidot papildu uzkrājumus, lai segtu starpību starp pensiju un vēlamo ienākumu līmeni. Jāņem vērā, ka inflācijas ietekmē jaunākiem cilvēkiem dzīves laikā ir jāuzkrāj lielāki līdzekļi nekā tiem, kuriem pensionēšanās vecums ir jau tuvu. Tajā pašā laikā jaunieši var atlikt mazākas ikmēneša summas, nekā tie, kuri ir uzsākuši iemaksas pensijai neilgi pirms pensijas vecuma sasniegšanas, jo līdz pensijai atlicis mazāk laika," skaidro Dobrovoļska.

Piemēram, ja cilvēks uzsāk darba gaitas 25 gadu vecumā, saņem neto algu 1000 eiro uz rokas, tad pirms pensionēšanās – 64 gadu vecumā –, šīs personas alga, ņemot vērā ikgadējo algu pieaugumu un inflāciju, varētu būt nevis 1000 eiro kā jaunībā, bet aptuveni 2324 eiro. Veicot aprēķinus, izmantojot valsts pensijas prognožu kalkulatoru, var prognozēt, ka šīs personas pensijas apmērs no pensiju 1. un 2. līmeņiem, pienākot pensionēšanās laikam, veidos 1100 eiro.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!