Foto: Paula Čurkste/LETA

Ar 2024. gada 1. janvāri gaidāmas izmaiņas pārvaldīšanas maksā, informē SIA "Rīgas namu pārvaldnieks".

Kā skaidro uzņēmumā, galvenokārt izmaiņas pārvaldīšanas maksā saistāmas ar būtiski pieaugušām darbaspēka izmaksām, kā arī ar apstākli, ka ir jaunas, valsts noteiktas pārvaldīšanas darbības energoefektivitātes jomā, kas saistošas visiem pārvaldniekiem.

Tāpat pārvaldnieks norāda uz izmaksu pieaugumu būvniecībā un pakalpojuma kvalitātes uzlabošanai nepieciešamo darbinieku kvalifikācijas paaugstināšanu un pieejamības uzlabošanu visos saziņas līmeņos ar pārvaldnieku.

Savukārt Rīgas domes Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Viesturs Zeps (LA) ir izziņojis komitejas ārkārtas sēdes sasaukšanu, lai saņemtu paskaidrojumus par ieceri palielināt pārvaldīšanas maksu un algas pašvaldības uzņēmumā. Komitejas sēdi paredzēts sasaukt ceturtdien, 19. oktobrī.

Zeps komentē: "Pašvaldībai 100% piederošam uzņēmumam tomēr pirms šādu lēmumu pieņemšanas ir jāvērtē apstākļi. Atgādināšu, ka vēl joprojām dzīvojam augstas inflācijas un ekonomikas recesijas apstākļos, kad daudzām ģimenēm ir nopietnas grūtības segt krietni pieaugušos ikdienas izdevumus. Jo īpaši šādos apstākļos pašvaldībai nevajadzētu pašai būt tai, kas turpina "kurināt" inflācijas ugunsgrēku ar saviem lēmumiem."

"Turklāt es būtu sagaidījis, ka RNP valde par šādām iecerēm informē atbildīgo komiteju pirms lēmumu pieņemšanas. Saprotams, ka RNP izmaksas varētu pieaugt, darba samaksa ir jāceļ, taču vienlaikus valdei pirms lēmuma par maksas celšanu būtu jāpiedāvā efektivizācijas pasākumi. Esmu pārliecināts, ka komitejas deputāti gribēs dzirdēt no valdes, cik ir plānots ietaupīt esošajās darbības izmaksās pirms lemšanas par maksas paaugstināšanu. Līdz šīs sarunas, kas sāksies ceturtdien ārkārtas komitejas sēdē, pabeigšanai es domāju, ka ir nevietā runāt par maksu paaugstināšanu," uzsver komitejas priekšsēdētājs.

Kā informē RNP, būtisks izmaksu pieaugums esot "identificēts, jau gatavojot 2023. gada tāmes, tomēr, ņemot vērā vispārējo izmaksu pieaugumu 2022. gadā un nesamērīgo energoresursu cenu kāpumu, kas tieši ietekmē RNP klientu maksātspēju, pieņemts lēmums veikt apjomīgu iekšējo izmaksu optimizāciju", paskaidro uzņēmumā.

Biznesa dati:


SIA "Rīgas namu pārvaldnieks"

Apgrozījums (2022. gadā): 61 973 141 eiro

Peļņa pēc nodokļiem (2022. gadā): 4 535 424 eiro

Darbinieku skaits: 2046

Īpašnieks: Rīgas pilsētas pašvaldība


Avots: "Lursoft"

Daudzām RNP darbinieku grupām esot atlikts nepieciešamais atalgojuma paaugstinājums, kā rezultātā pārvaldīšanas maksa 2023. gadā būtiski nemainījās.

"Ņemot vērā visas izmaiņas atalgojuma, būvniecības prasību jomā, kas tiešā veidā ietekmē izmaksas, individuāli aprēķinot pārvaldīšanas maksu, 2,4% dzīvokļu īpašnieku pārvaldīšanas maksa paliek nemainīga vai samazinās, 71,4% dzīvokļu īpašnieku – pārsvarā lielajās mājās – pārvaldīšanas maksa pieaug vidēji par 8 centiem/m2, 21,9% dzīvokļu īpašnieku – pārsvarā vidēja izmēra ēkās – pārvaldīšanas maksa pieaug vidēji par 10 centiem/m2 un 4,3% dzīvokļu īpašnieku – neliela izmēra ēkās – vidēji par 21 centu/m2," informē RNP.

Šobrīd atalgojuma pieaugumu atsevišķām darbinieku grupām atlikt vairs neesot iespējams – saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem darbaspēka izmaksas Latvijā augušas par vairāk nekā 40% pēdējo gadu laikā, akcentē pārvaldnieks.

Plānotais atalgojuma pieaugums nepieciešams, "lai varētu nodrošināt kvalitatīvu pārvaldīšanas pakalpojumu, uzturot ēku tehniskā kārtībā un atbilstīgi sakoptu". Algu kāpums galvenokārt plānots inženieriem, tehniskajiem darbiniekiem, namu pārziņiem un sētniekiem. Vienlaikus plānots arī būtiski uzlabot darbinieku tehnisko nodrošinājumu un ikdienas darba apstākļus.

"Šobrīd darba tirgū izveidojusies akūta situācija, kad darba devēji savā starpā konkurē par daudzu profesiju darbiniekiem, bet īpaši krasa konkurence ir tieši par inženieriem, tehniskajiem darbiniekiem un namu pārvaldniekiem. Konkurētspējīgs atalgojums ir iespēja piesaistīt darbiniekus, kuri var nodrošināt augstu pakalpojumu kvalitāti un pakalpojuma nepārtrauktību klientiem. Savukārt, piesaistīt darbiniekus sētnieku profesijai kļūst aizvien grūtāk – strauji noveco esošie darbinieki, bet jaunus darbiniekus profesija nesaista, tāpēc uzkopšanas kvalitātes uzturēšanai tiek veidotas uzkopšanas brigādes. Papildus tiek attīstīta materiāli tehniskā bāze, lai efektīvāk un ātrāk veiktu teritoriju kopšanas darbus, izmantojot modernu teritoriju kopšanas tehniku," informē RNP.

Plānots arī palielināt namu pārvaldnieku skaitu, jo esošā attiecība starp pārvaldniekiem un māju skaitu esot nepietiekama.

"Uz vienu pārvaldnieku šobrīd ir neadekvāti liels māju skaits, pat 80-100 māju, saņemam sūdzības no klientiem par to, ka ir grūtības sazināties ar savas mājas namu pārzini. Palielinot kapacitāti, plānots aktīvāk iesaistīties katras mājas uzturēšanā, kā arī veltīt individuālu pieeju nepieciešamajiem remonta darbiem," paskaidro uzņēmumā.

Tas arī norāda, ka Ekonomikas ministrija papildinājusi normatīvo regulējumu, paredzot pārvaldniekiem īstenot jaunas papildu funkcijas – veikt ēku energoefektivitātes izpēti un tehniskās apsekošanas atzinumus, kas ļauj efektīvāk un ātrāk nonākt līdz māju renovācijai.

RNP klientiem vortālā "e-parvaldnieks.lv" publicējis remontdarbu plānu nākamajam periodam.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!