Foto: Pexels

Finanšu pasaule ik dienu piedzīvo kāpumus un kritumus. Lai sniegtu lasītājiem ieskatu, kas notiek akciju tirgos, "Delfi Bizness" piedāvā nedēļas (13.05.-17.05.) notikumu apkopojumu.

Investīcijas sportā

Viens no padomiem, ko sniedz eksperti, – ieguldi naudu uzņēmumos vai nozarēs, kurus labi saproti un kuriem sekot līdzi ir interesanti. Tas rada jautājumu: vai sporta cienītājiem, kas kaislīgi vēro vietējo un pasaules atlētu un komandu sniegumu, ir, kur ieguldīt savu naudu? Vai iespējams ieguldīt Kaspara Daugaviņa nūjā, kas šonedēļ papildlaikā kaldināja divas uzvaras Latvijas izlasei spēlēs Pasaules čempionātā hokejā? Nevar, bet, ja rūpīgi pameklē, tad arī sporta nozarē var atrast uzņēmumus un klubus, kuros var ieguldīt.

Uzzināt vairāk.

"Indexo" banka būs

"Indexo banka" nupat saņēmusi licenci kredītiestādes darbībai, un šobrīd ātrā tempā notiek sagatavošanās darbi, lai uzsāktu bankas pakalpojumu sniegšanu. Pirmais solis bankas darbības uzsākšanā būs rezidentu privātpersonu apkalpošana, savukārt uzņēmumu apkalpošana sekos pēc tam, kad fiziskajām personām pakalpojumi jau tiks piedāvāti, to sarunā ar "Delfi Bizness" pastāstīja "Indexo" valdes priekšsēdētājs un viens no dibinātājiem Valdis Siksnis. Viņš atklāja arī to, kā "Indexo" plāno konkurēt ar citām bankām.

Uzzināt vairāk.

Kapitālisma svinības

Amerikāņu lielākais talants ir spēja pārvērst teju jebko izklaides šovā – sākot no kūku cepšanas un noziegumu izmeklēšanas līdz kravas mašīnu pārbraucieniem pār aizsalušiem ezeriem. Par visu atradīsiet realitātes šovu. Finanses nav izņēmums. Man nesen bija iespēja pavērot par tūristu izklaidi padarītos mazos kapitālisma svētkus – finanšu tirdzniecības dienas sākumu un beigas pasaules lielākajās biržās Ņujorkā. Bija pārsteigumi, vilšanās un pārdomas, ko mēs varētu aizņemties no aizokeānijas.

Uzzināt vairāk.

Vairāk IPO

Jau pagājušā gada beigās tika prognozēts, ka pasaules sākotnējo publisko piedāvājumu jeb IPO (Initial Public Offering) tirgus varētu sākt atgūties un šogad redzam, ka tas patiesi notiek – pakāpeniski un nelieliem soļiem, bet notiek. Šogad pirmajos trīs mēnešos pasaulē gan ir bijis par 7% mazāk IPO darījumu nekā 2023. gada pirmajā ceturksnī (287 darījumi pretēji 307), taču par 7% pieaudzis piesaistīto investīciju apjoms (23.7 miljardi ASV dolāru pretēji 22.1 miljardam) un redzams, ka aktivitāte atgūstas ASV un Eiropas tirgos, raksta Guntars Krols, "EY" Partneris, Stratēģijas un Darījumu konsultāciju nodaļas vadītājs Baltijas valstīs.

Uzzināt vairāk.

Ziņas no tirgiem

  • Atelpas brīdis. Šonedēļ ASV un arī Eiropas akciju cenas pieredzēja nelielus kāpumus, investoriem gaidot procentu likmju samazināšanu. ASV Nodarbinātības ministrijas trešdien publiskotie dati liecināja, ka gada inflācija ASV aprīlī samazinājusies līdz 3,4% salīdzinājumā ar 3,5% martā. "Edward Jones" analītiķis Andželo Kurkafass, komentējot akciju kritumus un kāpumus šonedēļ, skaidroja, ka kāpums bija saistīts ar inflācijas krišanos. Vienlaikus eksperts piebilda, ka maza "atelpa", proti, neliels cenu kritums, kas radās, jo ceturtdien nebija jaunu pozitīvu signālu, nemaz nav tik slikta lieta.

  • Izmeklē "Meta". Eiropas Komisija ceturtdien paziņoja, ka sākusi izmeklēšanu saistībā ar bažām par nepietiekamu bērnu aizsardzību ASV uzņēmuma "Meta" platformās "Facebook" un "Instagram". EK min, ka abas platformas "var izmantot nepilngadīgo personu nezināšanu un pieredzes trūkumu un novest pie atkarību veicinošas uzvedības."

  • Joku atgriešanās. 13. maijā, kad investors un spekulants Kīts Gils, kurš 2021. gadā bija mirstošā videospēļu mazumtirgotāja "Gamestop" akciju pirkšanas trakuma centrā, savā platformas "X" kontā pēc vairāku gadu pauzes ievietoja jaunu ierakstu, uzņēmuma vērtspapīru cena strauji pieauga. Akciju vērtība kāpa vairākas dienas, tomēr uz nedēļas beigām jau bija redzams sarukums.

  • Bafeta noslēpums. Pasaulslavenā amerikāņu investora Vorena Bafeta uzņēmums "Berkshire Hathaway" atklājis, ka tam pieder ievērojama daļa apdrošināšanas uzņēmumā "Chubb", ziņo CNN. Trešdien ASV Vērtspapīru un biržu komisijai (SEC) iesniegtajā informācijā par uzņēmuma pirmā ceturkšņa ieguldījumiem "Berkshire" atklāja, ka tā iegādājusies gandrīz 26 miljonus "Chubb" akciju. To vērtība ir aptuveni 6,7 miljardi ASV dolāru. Pēc jaunumu nākšanas klajā "Chubb" akciju vērtība pieauga par 9%.

  • Pirks tukšās mājas. Ķīnas Tautas banka izveidos valsts mēroga programmu 41,5 miljardu dolāru apmērā, lai palīdzētu valsts uzņēmumiem iegādāties nepārdotās mājas un dzīvokļos. Tas tiek darīts, lai stimulētu Ķīnas ekonomiku, kura pēdējos gados pieredzēja ievērojamu sarukumu. Tas lielā mērā bija saistīts ar problēmām tieši nekustāmā īpašuma sektorā, kas veido būtisku lielvalsts ekonomikas daļu.

  • "Ignitis" investēs. Lietuvas enerģētikas uzņēums "Ignitis Group" paziņojis, ka plāno ieguldīt ievērojamas summas attīstībā. Lielākā daļa investīciju jeb 1,8 līdz 2,4 miljardi eiro tiks izmantoti, lai dubultotu zaļās enerģijas portfeli un attīstītu jaunus projektus, kas sāks darbību pēc 2027. gada. Investīcijas plānots novirzīt videi draudzīgas enerģijas ražošanai un elastīgo tehnoloģiju attīstībai, tostarp uzglabāšanas, hidroakumulācijas un pārveides risinājumiem.

  • Izpārdos "DelfinGroup" akcijas. Nebanku kreditētāja AS "DelfinGroup" lielākie akcionāri – Aigaram Kesenfeldam piederošā AS "Alppes Capital" un Lindai Kesenfeldei piederošā SIA "Curiosity Capital", kuriem kopā ar citām saistītajām personām pieder gandrīz 47% "DelfinGroup" akciju, – publiskajā piedāvājumā pārdos līdz pat 26,4% biržas "Nasdaq Baltic" Oficiālajā sarakstā kotētā uzņēmuma "DelfinGroup" akciju. Latvijas Banka apstiprinājusi publiskā piedāvājuma noteikumu un nosacījumu prospektu, saskaņā ar kuru "DelfinGroup" akcijas tiks piedāvātas par cenu 1,09 eiro par vienu akciju.

  • Jaunas obligācijas. Aviācijas pakalpojumu sniedzējs un "SmartLynx Airlines" mātes uzņēmums "Avia Solutions Group" ir emitējis piecu gadu nenodrošinātās obligācijas 300 miljonu ASV dolāru apmērā ar 9,75% procentu likmi. Pieprasījums pēc obligācijām gandrīz divas reizes pārsniedza kopējo emitēto apjomu. Ienākumi no obligāciju emisijas tiks izmantoti, lai turpinātu grupas uzņēmējdarbības attīstības iniciatīvas un refinansētu iepriekšējo obligāciju emisiju ar dzēšanas termiņu 2024. gadā, no kurām vēl nav atmaksāti 180 miljoni ASV dolāru.

  • "SAF" Tehnika sarukums. Bezvadu datu pārraides iekārtu ražošanas uzņēmuma "SAF Tehnika" grupa 2023./2024. finanšu gada deviņos mēnešos strādāja ar 21,109 miljonu eiro konsolidēto apgrozījumu, kas ir par 26,2% mazāk nekā attiecīgajā periodā pirms gada, kā arī cieta 1,893 miljonu eiro zaudējumus pretstatā peļņai gadu iepriekš, liecina kompānijas paziņojums biržai "Nasdaq Riga".

  • "Storent" zaudējumi. Būvniecības tehnikas nomas uzņēmuma "Storent Holding" konsolidētais apgrozījums 2024. gada pirmajā ceturksnī bija 8,458 miljoni eiro, kas ir par 5,6% mazāks nekā 2023. gada pirmajā ceturksnī, kā arī cieta 942 856 eiro zaudējumi pretstatā gadu iepriekš gūtajai peļņa, liecina uzņēmumu pirmā ceturkšņa pārskats.

Cenu svārstības

Obligācijas nerada piramīdu riskus, ja uzņēmumam iet labi, saka vietējie izcilnieki

Ja uzņēmumam neveicas, obligāciju emisija un pēc tam refinansēšana caur nākamajām emisijām ir riskanta, jo rada sava veida finanšu piramīdu. Taču, ja klājas labi, obligāciju emisija ir lieliska iespēja gan augt, gan padarīt sevi redzamāku, raidījumā "Nākotnes kapitāls" stāsta uzņēmumi "Grenardi Group" un "Storent Holding", kuru obligāciju emisijas pēdējos mēnešos piesaistījušas plašu investoru interesi.

"Nākotnes kapitāla" portfeļi

2021. gadā raidījuma "Nākotnes kapitāls" vadītājs Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Viņš iegulda "S&P 500" indeksā iekļautajās akcijās, proti, lielos, miljardiem dolāru vērtos ASV uzņēmumos. Kuzikovs arī iegulda Latvijas valsts krājobligācijās. Savukārt viņa kolēģis Raivis Vilūns investē kriptovalūtās, Baltijas biržā tirgotajos uzņēmumos un kopfinansējuma platformās. Investoriem pievienojies arī "robots" – "SEB" automatizētais rīks, kas iegulda naudu biržās tirgotajos fondos (ETF). Šādi pagājušajā nedēļā veicās visiem trim portfeļiem:

  • Konstantīns Kuzikovs: +12,36%%

  • Raivis Vilūns: +19,91%

  • "SEB Roboinvestors": +19%

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!